PAYLAŞ

Avrupa’nın stadyum, tribün, atmosfer ve organizasyon kalitesinin birebir olarak yansıdığı Dünya Kupası turnuvalarından biridir, Almanya’da düzenlenen 2006 Dünya Kupası.

Bir önceki Dünya Kupası olan 2002 Japonya-Güney Kore Dünya Kupası’nda adeta bir hezimet yaşayan Fransa’nın finale kadar yürüyüşüne, kendi sahasında oynayan Almanya’nın güzel futbolunu finalle süsleyemediği, Portekiz’in İngiltere’yi penaltılarla saf dışı bırakıp yarı final yaptığı, Brezilya ve Arjantin gibi kupanın her daim favorisi iki takımın hayal kırıklığı yaşadığı ve her zaman bir turnuva takımı kimliğinde olan İtalya’nın kupaya uzandığı, keyifli bir kupa izledi futbolseverler, 2006 Almanya’da.

 

Fabio Grosso

grosso

Turnuvanın en sürpriz ismi İtalyan sol bek Fabio Grosso idi.

Turnuva genelinde sol kanatta sergilediği etkili futbolunu, ev sahibi Almanya ile oynanan yarı final mücadelesindeki şık gol vuruşu ile de süsleyen Fabio Grosso, 2006’da yıldızını parlattı.

Miroslav Klose

klosee

2006 Almanya Dünya Kupası’nın attığı 5 gol ile “Golden Boot” ödülünün sahibi olan Miroslav Klose, harika bir performans gösterse de takımının yarı finalde penaltılarla elenmesine mani olamamıştır.

Gianluigi Buffon

gian

İtalya’nın Dino Zoff’tan sonra belkide gelmiş geçmiş en büyük kalecisi olan Gianluigi Buffon, 2006 Dünya Kupası’nın İtalya’ya gelmesinde büyük pay sahibi olmuştur.

Andrea Pirlo

pirlo

Başbakan” iş başında!

İtalya orta sahasının teknik kapasitesi en güçlü ismi Andrea Pirlo, milli takımının kupa yürüyüşünde başrolü oynayan isimdi.

Müthiş ara pasları, free-kick lerde kalecilerin korkulu rüyası olması, bir orkestra şefi gibi İtalya’yı yönetmesi ile Andrea Pirlo, gerçek bir süper yıldız oldupğunu 2006 Alamnya Dünya Kupası’nda kanıtlamıştır.

Ricardo Carvalho

carvalho

Portekiz’in bu turnuvada yarı final görmesinin hücum futbolunun yanı sıra defansının da sağlamlığı ile alakalı olduğunu söyleyebiliriz.

Portekiz’in 2006 Almanya Dünya Kupası’ndaki yarı final başarısında, defansı yöneten ve bel kemiği olan isim ise Ricardo Carvalho’dan başkası değildi.

Zinedine Zidane

zidane

Eğer bu yıllarda Fransa’dan söz ediyorsak Zinedine Zidane’dan bahsetmeden geçmek mümkün değildir.

Kötü denilen Fransa’yı sırtlayıp, finale kadar getiren finalde de golü bulan Zinedine Zidane, penaltılarla İtalya’ya boyun eğimiştir.

Final maçında İtalyan defans oyuncusu Marco Materazzi ile yaşadığı gerilim ise futbol tarihine geçmiştir.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=vtlzaJ01qmQ]

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.