PAYLAŞ
FILE - In this July 17, 1994 file photo, Roberto Baggio of Italy looks disappointed after Brazilian goalkeeper Taffarel saved his penalty shot, during the World Cup Final, in Pasadena, Ca., USA. (AP Photo/Luca Bruno, File)

Futbol’un en büyük organizasyonu olarak kabul edilen ve futbolcuların efsane mertebesine erişmesinde önemli rolü oynayan Dünya Kupaları, geçmişten günümüze heyecanını hiçbir zaman yitirmemiştir.

Halen her ülkeden milyonlarca futbolseverin ilgiyle ve yüksek dozda adrenalin ile takip ettiği her yeni Dünya Kupası, izleyicisine keşfedilmeyi bekleyen futbol ülkeleri ve yepyeni futbolcular vaad eder.

Dünya Kupaları arasında gerek Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenmesi, gerekse dramatik bir son ile bitmesi, Amerika 94’ü diğerlerinden biraz farklı kılar. Maçların oynandığı stadyumlardan tutun, bizler gibi Amerika Birleşik Devletleri ile baya bir saat farkı olan ülkelerde maçların enteresan saatlere denk gelmesine, futbola “soccer” diyen Amerikalılar’ın maçlara ilgisinden, finale kadar sırtında taşıdığı İtalya Milli Takımı’nın kupa hayallerini üstten auta atan Roberto Baggio’suna kadar özel bir organizasyondur, Amerika 94.

Bu özel Dünya Kupası’nda yıldızı parlamış ya da kendi kariyerinde zirveye çıkmış bazı efsane isimler de mevcuttur. Şimdi isterseniz gelin, Amerika 94 Dünya Kupası deyince akla gelen, en iyi futbolcuları birlikte hatırlamaya çalışalım.

 

Roberto Baggio

Amerika 94 deyince belki de akla ilk gelen isimdir, İtalyanların efsane orta saha futbolcusu Roberto Baggio. Tek kelimeyle olağanüstü bir turnuva performansı gösteren Baggio, İtalya milli takımını, attığı goller ve saha içindeki ele avuca sığmaz futbolu ile finale kadar getiren isim olmuştur.

Turnuva finalini Brezilya ile oynayan İtalya, 120 dakika sonunda 0-0 biten maçı penaltılara taşımış, son penaltı atışını kullanma şansı ise Roberto Baggio’ya gelmiştir. Topun gerisindeki “ilahi at kuyruğu”, İtalya’nın Dünya Kupası hayallerini üstten auta atınca, filmin senaryosu da, bu dramatik sonla bitmek zorunda kalmıştır.

Romario

Brezilya’nIn gelmiş geçmiş en büyük golcülerinden biri olan Romario, kariyerinin zirvesine Amerika 94 performansı ile çıkmıştır.

Romario, gerçek anlamda bir golcü tanımı nedir? sorusunun birebir cevabıdır. Yumuşak bilek hareketleri, bitirici vuruşları ve golü koklayışı ile Amerika 94’e adını altın harflerle yazdırmıştır, Romario.

Buyurun bu gol ustasının Amerika 94 gollerini hatırlayalım.

Hristo Stoichkov

Bulgaristan milli takımı Amerika 94 Dünya Kupası’nı dördüncü sırada bitirirken, kendi adına tarihi bir başarıya imza atıyordu. Bu başarının baş mimarı ise Bulgar orta sahasının beyni Hristo Stoichkov’du.

Bir dönem Barcelona forması ile de gönüllerde taht kuran ve Amerika 94’ün 6 gol ile krallarından biri olan (diğeri Oleg Salenko’dur) Stoickhov’un, Almanya ile oynanan Çeyrek Final mücadelesindeki free-kick golü unutulmazlar arasındadır.

Oleg Salenko

Rus futbolcu Oleg Salenko, adeta tek bir şarkı ile patlayan popstarlar gibidir.

Rusya, Amerika 94’e henüz gruplar aşamasında veda ederken, Salenko, Kamerun maçında attığı 5 gol ile, Dünya Kupası tarihine geçiyordu.

Gheorge Hagi

Tam bir saha içi generali olan Gheorge Hagi, “Karpatların Maradonası” olarak anılır. Bu lakaba layık olacak herşeyi Amerika 94’te Romanya forması ile yapan Hagi, takımını çeyrek finale kadar taşımıştır

Amerika 94’ün ikinci turunda oynadıkları Arjantin maçında attığı efsanevi gol, hala tüm futbolseverlerin hafızalarındandır.

Thomas Brolin

Thomas Brolin, İsveç futbolunun Amerika 94’te bir mücevher gibi parlayan yıldızıydı.

Attığı goller ile takımını Dünya üçüncülüğüne taşıyan Brolin, kendine has gol sevinci ile de turnuvanın önemli bir figürü olmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.