PAYLAŞ

Her türlü anısı, sürprizleri, açılış maçı, çeyrek finali, yarı finali, finali ve şampiyonu ile futbolseverlerin hafızalarında en çok yer alan Dünya Kupaları’ndan birine konuk olacağız bu kez. İtalya 90 Dünya Kupası’na.

Bu denli keyifli bir Dünya Kupası kendi içinde yepyeni futbolcular çıkarmasa, yıldız mertebesine erişen oyunculara şahit olmasa, muhteşem goller ile hatırlanmasa olmazdı.

İtalya 90’ın hafızalarımızda yer eden, kendi kariyerleri için dev bir adım atmış ya da zirveye çıkmış, en özel 10 futbolcusunu birlikte hatırlamaya ne dersiniz?

 

Salvatore Schillaci – İtalya

Kendisini İtalya milli takımının sürpriz yumurtadan çıkan bir ismi olarak tanıyoruz.

O kadar enteresan dakikalarda oyuna girip, o kadar enteresan işler yaptı ki bu Dünya Kupası’nın unutulmaz iismleri arasında göstermemek olmazdı.

 

Roger Milla – Kamerun

rogerrrrr

Kamerun’un tarihi Çeyrek Final başarısında başrolü oynana bir isimdi, Roger Milla.

İlerlemiş yaşına rağmen, attığı goller ve oynadığı futbol ile ayakta alkışlandı.

 

Rene Higuita – Kolombiya

higuuu

Turnuvanın en karikatürize ismi belki de Kolombiya’nın taklacı kalecisi Rene Higuita idi.

Yaptığı inanılmaz figürler ve “Akrep vuruşu” diye tabir edilen hareketi ile tüm dünyadaki futbolseverleri ayağa kaldıran yıldız kaleci, Kamerun ile oynanan 2. tur maçında kaleyi terkedip, topu kaptırınca Kolombiya’nın tüm hayalleri suya düşmüş oldu.

 

Jürgen Klinsmann – Batı Almanya

klinsss

Batı Almanya’nın kupayı kaldırmasında başrolü belki de bu sarı saçlı, fırtına misali kaleye koşan, bitirici golcüye aitti.

Batı Almanya’nın Lothar Mattheus’lu, Rudi Voller’li, Andreas Brehme’li, Bodo Ilgner’li, kupaya uzanan kadrosunun altın çocuğuydu, Jürgen Klinsmann.

 

Gary Lineker – İngiltere

linekerrr

İngilizlerin Yarı Final’de penaltılar sonucu, Şampiyon olan Batı Almanya’ya elenerek turnuvaya veda ettiği ana kadar, kötü oldukları söylenemeyecek bir turnuvaydı, İtalya 90.

İngiltere milli takımının Paul Gascoigne, David Platt’lı, Peter Beardsley’li, Chris Waddle’lı kadrosunun ileri ucundaki gol silahıydı, Gary Lineker.

 

Diego Armando Maradona – Arjantin

mara

Finalde kaybetse de, O herzaman bir Şampiyon olarak hatırlanacaktı.

Bir önceki Dünya Kupası olan 1986 Meksika’yı adeta tek başına ülkesi Arjantin’ getiren Diego Armando Maradona, bu kez finalde kaybediyor ve gözyaşlarına hakim olamıyordu.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.