PAYLAŞ

Euro 2016 Avrupa Şampiyonası‘nda en büyüğü belirlemeye artık sadece bir adım kaldı. 10 Temmuz akşamı Türkiye saati ile 22:00‘de Stade de France’ta Portekiz ile ev sahibi Fransa finalde karşı karşıya gelecekler.

Bu müthiş finalden önce biz de Avrupa Şampiyonaları tarihinin en önemli finallerini sizler için tekrar hatırlamak ve finalin havasını koklamaya başlamak istedik.

Batı Almanya 3 Sovyetler Birliği 0, 1972 Finali

1972 Avrupa Şampiyonası finalinde, Brüksel’de Batı Almanya ile Sovyetler Birliği karşı karşıya geldi. Batı Almanya’da Gerd Müller efsanesinin net bir biçimde ortaya çıktığı maçtır bu. Gerd Müller, 27 ve 58. dakikalarda attığı 2 golle yıldızlaşmıştır. Batı Almanya maçı 3-0 kazanırken, diğer golü de Wimmer kaydetmiştir. Batı Almanya’da kupayı kaptan Franz Beckenbauer kaldırmıştır.

Fransa 2 İspanya 0, 1984 Finali

1984 Avrupa Şampiyonası demek, Michel Platini demektir adeta. Fransa kadrosunda Tigana, Giresse, Le Roux gibi çok önemli isimler olmasına karşın adeta tek başına Horozlar’ı şampiyon yapmıştır bu turnuvada Platini. Turnuvada toplam 9 golü vardır ve bu bir rekordur. Paris’te oynanan finalde Michel Platini ve Bellone’nin golleri ile İspanyolları 2-0 yenip, kupayı Fransa kaldırmıştır.

Sovyetler Birliği 0 Hollanda 2, 1988 Finali

1988 yılında Münih Olimpiyat Stadyumu’nda oynanan finalde, o turnuvanın en popüler takımı Hollanda ile güçlü Sovyetler Birliği karşı karşıya geldi. Ruud Gullit ile 1-0 öne geçen Portakallar,  Marco van Basten’in efsaneleşen golü ile maçı 2-0 kazanıp, Avrupa Şampiyonu oldular.

Danimarka 2 Almanya 0, 1992 Finali

İsveç’in Göteborg şehrinde oynanan finalde, turnuvanın tam anlamıyla sürprizi olan hatta turnuvaya özel davetiye ile katılan Danimarka ile güçlü Almanya karşılaştı. Laudrup’lu, Schmeichel’lı, Olsen’li, Vilfort’lu Danimarka bir sürpriz de finalde Alman panzerlerine yapıp, maçı 2-0 kazanıyor ve Avrupa Şampiyonu oluyordu.

Fransa 2 İtalya 1, 2000 Finali

Dönemin en güçlü iki takımı olarak kabul edilen Fransa ve İtalya, Avrupa Şmapiyonası finalinde Rotterdam’da karşı karşıya geldi. Bir tarafta Wiltord’lu, Trezequet’li, Henry’li, Vieira’lı, Zidane’lı Fransa, diğer tarafta ise Totti’li, Toldo’lu, Cannavaro’lu, Maldini’li, Del Piero’lu İtalya vardı. Maçın normal süresi 1-1 berabere tamamlandı. Uzatma dakikalarında sahneye çıkan David Trezequet, “Altın Gol” ile Fransa’ya kupayı getiriyordu.

Portekiz 0 Yunanistan 1, 2004 Finali

Sürpriz bir şekilde finale elen Yunanistan ile Euro 2004’ün ev sahibi Portekiz finalde karşı karşıya geliyordu. Figo’lu, Cristiano Ronaldo’lu, Rui Costa’lı Portekiz baştan sona üstün oynamasına rağmen, Angelos Charisteas’ın tek golüne engel olamıyor ve kupayı Yunanistan’a kaptırıyordu. Bu büyük bir sürprizdi.

Almanya 0 İspanya 1, 2008 Finali

İspanya’nın dünya futboluna ağırlığını koyduğu yılların başlangıcı bu maçtır aslında. İniesta’lı, Xavi’li, Fabregas’lı,Torres’li, Casillas’lı İspanya, Viyana’daki finalde her daim turnuva takımı olan Alman panzerini Fernando Torres’in tek golü ile 1-0 mağlup ediyor ve kupayı İspanya’ya götürüyordu.

UEFA.com

 

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.