PAYLAŞ

Euro 2016‘nın finalinde Fransa ile karşılaşacak olan Portekiz’in kaptanı Cristiano Ronaldo, finaller konusunda Lionel Messi kadar tecrübeli sayılmaz aslında.

Messi, Finallerin Kaybedeni

Cristiano Ronaldo’nun büyük turnuvalarda Portekiz ile sadece Euro 2004’te kendi ülkesinde bir Yunanistan finali oynamışlığı var. Bu karşılaşmayı da kaybettiler. Lionel Messi ise finallerin kazanamayan ismi aslında.

Lionel Messi ise özellikle son 3 sezonda tam 3 final oynayıp, 3’ünü de kaybetti. Bunlardan ikisi Copa America finalinde Şili karşısında penaltılarla alınan yenilgiler. Diğer mağlubiyet ise 2014 Dünya Kupası’nda Almanya’ya uzatmalarda 1-0 kaybedilen final. Durum bu olunca geçtiğimiz hafta Lionel Messi adeta isyan edip, Arjantin milli takımını bıraktığını açıklamıştı.

Ronaldo, Tek Başına Bir Takım

Cristiano Ronaldo’nun Euro 2016 finaline çıkışı ve kazanma ihtimaline karşı Ronaldo mu? Messi mi? sorularına Goal.com‘un analizi “Cristiano Ronaldo finali kazanırsa, Lionel Messi’yi geçer” şeklinde. Analizde aslında Portekiz’in yanı sıra Ronaldo’nun bireysel performansının da etkisi açıkça belirtiliyor. Bu, çok iddialı bir yaklaşım olarak görünüyor.

Cristiano Ronaldo aslında Portekiz’in Eusebio’dan sonra yakaladığı altın jenerasyon olan, Luis Figo’lu, Rui Costa’lı, Nuno Gomes’li, Fernando Couto’lu, Vitor Baia’lı neslin son demlerine yetişti. Bu O’nun belki de büyük talihsizliğiydi. Belki o kadronun önemli bir parçası da Ronaldo olsa şimdi Portekiz’in bir Dünya Şampiyonluğu olabilirdi. Bu tabiki bizim görüşümüz. Ama bir gerçek var ki, altın jenerasyon sonrası Portekiz’i tek başına sırtladığı, takım kaptanlığına kadar yükseldiği, Avrupa Şampiyonaları’nda en fazla gol atan futbolcu olduğu gibi gerçeklerin de, Cristiano Ronaldo’yu bambaşka bir mertebeye koyduğu da kesin.

Cristiano Ronaldo, Fransa karşısında gemisini kurtarıp, Avrupa Şampiyonluğu’na uzanırsa, Ronaldo-Messi savaşları nasıl şekillenecek? Bekleyip, göreceğiz …

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.