PAYLAŞ

Euro 2016’da grup maçlarının sona ermesi ve ikinci tur eşleşmelerinin belli olmasıyla birlikte iyice heyecanlı bir döneme girmiş bulunmaktayız. Tabi grup maçlarının bitimiyle birlikte oldukça ilginç detaylar da öne çıkmaya başladı. İşte bu detaylardan

1) Doğu Blok’unun çöküşü

Eski doğu bloğu üllkelerinden Romanya, Arnavutluk, Rusya, Ukrayna ve Çek Cumhuriyeti grup maçlarından sonra turnuvaya veda eden ülkeler oldu.  Özellikle ukrayna grup maçlarından gol bile atamayıp hiç bir varlık gösteremedi.

Doğu Blok'u ülkeleri bu turnuvada başarısızdı

2) Britanyalı’ların Başarısı

Britanya adasından İskoçya hariç 4 takım turnuvaya katıldı ve dördü de gruplardan çıkma başarısı gösterdi. Aynı grupta yer alan Galler ve İngiltere grubu ilk sıralarda bitirdi, İrlanda cumhuriyeti son maçta İtalya’yı yenerek gruptan çıktı, Kuzey İrlanda’ya ise Ukrayna karşısında alınan tek galibiyet yetti.

Gareth Bale, müthiş formuyla turnuvanın en dikkat çeken oyuncularından biri

3) 24 takımlı Formatın Sıkıcılıgı

1994 dünya kupasında oldugu gibi 24 takımla başlayan turnuva 4 grubun üçüncülerine gruptan çıkma şansı verdiği için puan almaktan çok puan kaybetmeme düşüncesi takımların taktik anlayışına egemen oldu. Bu da maçların savunma ağırlıklı geçmesine sebep oldu.

Euro 2016 en iyi üçüncülerin de bir üste tura çıkması nedeniyle oynanan defansif ağırlıklı oyunlardan ötürü sıkıcı bir turnuva olma tehdidiyle karşı karşıya

4) Portekiz’in Gruptan Galibiyet Almadan Çıkışı

Bu sıkıcı taktik anlayışın sonucunda Portekiz 3 beraberlik ile Avrupa şampiyonaları tarihinde galibiyet almadan gruptan çıkan ilk takım olmayı başardı.

Portekiz, 3 maçta da berabere kalmasına rağmen bir üst tura çıkmayı başardı

5) Ronaldo’un Formsuzluğu ve Agresif Tavırları

Kariyeri boyunca karşılaştırıldığı Messi Copa America’da takımını finale taşırken, Cristiano Ronaldo gruptan çıkma şansını son maçta takımına kazandırabildi. 3 maç boyunca 8 i kaleyi bulan 33 şut kullandı ve sadece 2 gol bulabildi. Ronaldo’nun bu formsuzluğu hareketlerine de yansırken, röportaj yapmak isteyen bir gazetecinin mikrofonunu alıp göle atması turnuvanın şu ana kadarki en sansasyonel hareketlerindendi.

Cristiano Ronaldo
Cristiano Ronaldo, ilk iki maçta gol atamayınca yapılan eleştiriler nedeniyle zor bir dönemden geçti

6) Golcülerin Suskunluğu

Turnuva öncesi gol kralı adaylığı için ismi geçen forvetlerden Harry Kane, Lewandovski, Müller, Mandzukic , İbrahimovic grup maçlarında golle buluşamadı.

Harry Kane
Harry Kane, İngiltere forması ile suskun kalan turnuvanın yetenekli golcülerinden

7) Centilmen Turnuva

Oynanan 36 maçta sadece 2 adet kırmızı kart çıktı ve bunlar sakatlamaya yönelik hareketler sonucu çıkan direkt kartlar değildi.

Arnavutluk
Arnavutluk Milli Takımının kaptanı Lorik Cana, İsviçre ile 11 Haziran’da oynanan maçta kırmızı kart görerek, turnuvanın kırmızı kart gören ilk oyuncusu oldu

 

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.