PAYLAŞ

Euro 2016’da ilk maçlar geride kaldı. 24 ülke milli takımının 24’ü de sahne aldı. Hepsini izledik, gözlemledik, artıları eksileri bir kenara not ettik, turnuvaya devam dedik.

Euro 2016’nın enteresan gruplarından B Grubu’nda Birleşik Krallık kökenli iki ülke yer alıyor. Bunlardan biri Galler, diğeri ise İngiltere. İlk maçlar sonunda İngilizler son dakikada Ruslara 2 puan bırakırken, Galler, muhteşem yeteneği Gareth Bale’in de free-kick golü attığı maçta Slovalya’yı 2-1 mağlup edip, grubun liderlik koltuğuna kuruluyordu.

Şimdi artık gözler 16 Haziran’daki Galler-İngiltere maçına çevrildi. Herkes İngiltere’nin genç, dinamik ekibinin Gareth Bale’i nasıl durduracağını soruyor. Biz de Futkolik ekibi olarak sorunun cevaplarını Sky Sports‘un güzel analizinde bulduk ve paylaşalım dedik.

Basit Free-Kick Verilmemeli

Real Madrid’te Cristiano Ronado’dan fırsat bulduğu her anda free-kick için toğun başına geçen Gareth Bale’in Tottenham Hotspur günlerindeki kabiliyeti halen devam ediyor.

Galler milli takımında da Gareth Bale’in en büyük kozu duran toplardaki kabiliyeti olacak.

Uzak Mesafeli Şutlara Dikkat

Bale, topu özellikle orta sahanın rakip yarı alana bakan diliminde sol ayağına almış ise mutlaka bir şut tehdidi içerir. Bu anlamda İngiltere ön libero mevkiinin ve defans oyuncularının Gareth Bale’in yüzünü kaleye döndürmemeleri gerekmektedir.

* Galler-Slovakya maçı özelinde;

Gareth Bale’in kaleyi bulan şut sayısı 5’tir. 

Rahat Oynama İmkanı Verilmemeli

Gareth Bale’in Real Madrid’te de gördüğümüz şekli ile oyun tarzı, rakip kaleye dikine giden, topla oynamayı seven bir görüntü içermektedir. Bu anlamda İngiltere orta sahasının Bale’in her top alışında başında iki kişi ile beklemesi kaçınılmazdır.

* Gareth Bale, Slovakya maçında tam 42 kez topla buluşmuştur. Bu diğer 12 oyuncudan daha fazladır.

Ters Hava Toplarına Dikkat

Bale, kendi kanat oyuncularını attığı ters hava topları ile buluşturmada çok önemli bir yetenektir. Bu anlamda Bale’in topla oynama imkanını kesemiyorsanız, atacağı ters hava toplarına engel olmak için çabalamanız gerekmektedir.

Kontra Ataklara Dikkat

Galler-İngiltere maçında İngiltere’nin daha atak oynayacağı bir gerçek. Durum bu olunca Galler’in de kontra atağı seçip, buna uygun bir oyun tercih etmesi kaçınılmaz.

Galler milli takımında kontra atağa belki de en uygun oyuncu, Gareth Bale. Bale’in topla beraber kazandığı sürat, rakip defansı yararcasına yaptığı delici ataklar, Galler’in İngiltere’yi yıkma planı olabilir.

Slalom Hamlelerine Dikkat

Bale’in oyun tarzı, dikine yapılan hamlelerle rakip defansı dağıtmak üzerine kurulmuştur. Bu anlamda Bale, topu her alışında birkaç kez slalom aksiyonu dener ve zaman zaman bunda başarılı olur. Bu nedenle İngiltere savunmasının ve orta sahasının mümkün olduğunca dağınık yakalanmaması gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.