PAYLAŞ

Bazen tek bir adam bir takımı hatta bir ülkeyi sırtında taşıyıp şampiyon yapabilir. Futbol tarihinde bu tabloya şahitlik ettiğimiz nadide anlar oldu. Diego Armando Maradona‘nın 1986 Dünya Kupası‘nda tek başına Arjantin’i şampiyon yapması gibi.

Maradona’nın 1986 yılında yaptığı o büyük işin 30. yıldönümünü geride bıraktığımız şu anlarda, Euro 2016’da da bazı “One man team” yani tek kişinin önderliğindeki bazı takımlara şahit olduk. Galler ve Gareth Bale, Zlatan Ibrahimovic ve İsveç bunlara örnek. Ancak tabiki Zlatan’lı İsveç turnuvaya veda ederken, Bale’in Galler’i bakalım çeyrek finalin ötesini görebilecek mi?

Şimdi gelin Goal.com‘un katkıları ile futbol tarihinin en özel “One man team” – tek kişilik takımlarını ve büyük turnuvalardaki başarılarını tekrar hatırlayalım.

Just Fontaine, FRANSA – 1958 Dünya Kupası

1958 Dünya Kupası’nda 6 maçta attığı tam 13 golle Dünya Kupası’nda en çok gol atan oyuncu ünvanını elde eden Just Fontaine, o yıl Fransa’yı Dünya 3. lüğüne taşımıştır.

Garrincha, BREZİLYA – 1962 Dünya Kupası

Brezilya için Dünya Kupaları tarihinin en büyük isimlerinden biri olan Garrincha, 1962 yılında Brezilya’yı tek başına zafere taşıyan isim oldu.

Eusebio, PORTEKİZ – 1966 Dünya Kupası

Bir Portekiz efsanesi olan Eusebio, 1966 Dünya Kupası’nda 9 gol kaydedip “Altın Ayakkabı” ödülünün sahibi olmuştur.

Michel Platini, FRANSA – 1984 Dünya Kupası

1984 Dünya Kupası deyince akla tek bir isim gelir o da Michel Platini. Turnuva boyunca oynadığı 5 maçta tam 9 kez rakip fileleri havalandıran Platini, Fransa’ya Dünya Şampiyonluğunu tek başına getirmiştir.

Diego Armando Maradona, ARJANTİN – 1986 Dünya Kupası

Arjantin deyince Maradona, Maradona deyince 1986 Dünya Kupası gelir akla. Tangocuları tek başına Dünya Şampiyonluğu’na taşıyan ve efsaneleşen Maradona, dünyanın da saygısını kazanmıştır.

Roger Milla, KAMERUN – 1990 Dünya Kupası

Kimsenin adını bile duymadığı Kamerun, İtalya 90’da gelip çeyrek final oynamıştır. Tabiki 38 yaşındaki muhteşem futbolcusu Roger Milla sayesinde.

Hristo Stoickhov, BULGARİSTAN – 1994 Dünya Kupası

Bulgaristan milli takımının tarihteki en büyük başarılarından birine 1994 Dünya Kupası yarı finaline uzanan yolculuğunun kaptan pilotu, Hristo Stoickhov’dur.

Samuel Eto’o, KAMERUN – 2000 Afrika Kupası

2000 yılında gerçekleşen Afrika Kupası’nda kariyerinin zirvesine çıkan ve Kamerun’u Afrika Şampiyonu yapan isim, Samuel Eto’o’dur.

Cristiano Ronaldo, PORTEKİZ – 2012 Avrupa Şampiyonası

Euro 2012’nin Portekiz adına en önemli ismi kuşkusuz Cristiano Ronaldo’dur. O dönem takımı tek başına götürebilecek tek isim olarak gösterilen Cristiano Ronaldo, beklentileri cevaplamış, Portekiz’i yarı finale kadar taşımıştır.

James Rodriquez, KOLOMBİYA – 2014 Dünya Kupası

2014 Dünya Kupası’nın sürpriz takımı Kolombiya’nın genç süper yıldızı James Rodriquez, takımını çeyrek finale taşımış ve 5 maçta 6 gol kaydedip “Altın Ayakkabı” ödülünü de almıştır.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.