PAYLAŞ

Türkiye Milli Takımı maçları hepimiz için heyecan verici ve duygu dolu geçmiştir. Özellikle galip gelinen maçlarda veya tur atlanılan maçlarda tüm ülkenin sevince boğulduğu bu mücadeleler, çoğu zaman üzerinden yıllar geçse de konuşulan kahramanlıklar niteliğinde olmuştur. Kurulduğu günden bugüne birçok maça çıkmış ve Türk bayrağı ile milletini temsil etmiş olan bu takımın toplumdaki yeri ve önemi herkes tarafından bilinmektedir. Hepimizin de bildiği gibi takım tutmadığını iddia eden kişiler bile “Ben milli takımı tutuyorum” diyerek işin içinden sıyrılmışlardır diyebiliriz.

Elbette futbol üç olasılıklı bir oyundur ve bu oyunda yenmek olduğu gibi yenilmek ve hatta berabere kalmak dahi vardır. Tarih boyunca kimi takımı deviren Türkiye Milli Takımı, kimi zaman da başarısız olmuş ve tüm Türkiye’yi yasa boğmuştur. Toplum olarak futbola olan ilgimizin, milli duygularla karışması sonucu oluşan bu duygu yüklü dakikalar, galibiyet zamanında yoğun ve coşkulu mutluluklara dönüşürken, mağlubiyet zamanında ise uykusuz geceler haline gelmiştir. Birçok devin bulunduğu dünya futbol arenasında Türkiye Milli Takımı olarak şansımızın dönmediği takımlar yok mudur? Elbette vardır. Sizler için Futkolik ekibi olarak 22 Mayıs 2016 tarihinde oynanan İngiltere-Türkiye hazırlık maçından esinlenerek, İngiltere ile olan geçmişimize bir göz attık. İşte Türkiye Milli Takımı ile İngiltere Milli Takımı arasında oynanan maçların tarihten bugüne olan kısa öyküsü!

 

Geçmişleri Karşılaştırıldığında Türkiye ve İngiltere Neredeyse Aynı

 

Türkiye

Türkiye Milli Takımı-3

Öncelikle yazımıza hepimizin çok iyi tanıdığı ve bir tanesi milli gururumuz olan bu iki takımı kısaca tanıtarak başlayalım. İlk olarak milli gururumuz Türkiye Milli Takımı ile başlamak gerekirse; Ay Yıldızlılar’ın her şeye rağmen milyonları arkasına almış bir takım olduğunu söyleyerek başlamamız doğru olur. Millet olarak kendisiyle birlikte güldüğümüz ve hep birlikte ağladığımız Türkiye Milli Takımı, ilk resmi maçına 26 Ekim 1923 tarihinde, İstanbul’da, Romanya karşısında çıkmıştır. Millilerimiz bu maçta, Romen ekibiyle 2-2 berabere kalmış ve futbol serüvenine bu maçtan sonra başlamıştır.

En farklı galibiyetlerini, 20 Kasım 1949 tarihinde, Ankara’da Suriye’yle olan maçta, 20 Haziran 1954 tarihinde Cenevre’de Güney Kore ile oynanan maçta ve 10 Kasım 1996 tarihinde, İstanbul’da oynanan maçta San Marino’ya karşı aldığı 7-0’lık skorlarla elde etmiştir. Farklı galibiyet rekorlarının yanında farklı mağlubiyetleri de bulunan millilerimiz bu yenilgileri ise, 24 Nisan 1968 tarihinde Chorzów‘da oynanan maçta Polonya’ya karşı, 14 Kasım 1984 tarihinde İstanbul’da ve 14 Ekim 1987 tarihinde Londra’da oynanan maçlarda İngiltere’ye karşı 8-0 kaybederek almıştır.

İlki 1954 olmak üzere 2 kez Dünya Kupası’na ve ilki 1996’da olmak üzere 4 kez Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılan Türkiye Milli Takımı, 2002 Dünya Kupası’nda ve 2008 Avrupa Şampiyonası’nda üçüncülük alarak milletimiz adına gurur ve mutluluk kaynağı olmuşlardır. Ay Yıldızlılar, bu denli ses getiren şampiyonalar haricinde 2003 yılında da Konfederasyonlar Kupası’na katılmış, bu şampiyonada da üçüncülük elde etmişlerdir.

İngiltere

 

İngiltere Milli Takımı’na bakacak olursak, Türkiye Milli Takımı kuruluş tarihinden biraz daha geri gitmemiz gerekmektedir. İlk maçlarına 30 Kasım 1872 yılında İskoçya’nın Patrick şehrinde çıkan İngilizler, İskoçya Milli Takımı ile 0-0 berabere kalarak tıpkı millilerimiz gibi futbol arenasına beraberlikle başlamışlardır. En farklı galibiyetlerini 18 Şubat 1882 tarihinde, Belfast’ta Kuzey İrlanda ile yapılan maçta alan İngilizler bu maçı 13-0 kazanarak tarihlerinde bugüne dek bir daha kıramadıkları rekora imza atmışlardır. Farklı mağlubiyet rekoru da bulunan İngiltere’nin bu mağlubiyeti, 23 Mayıs 1954’te, Budapeşte’de Macaristan ile yaptıkları maçtan 7-1 yenik ayrılmalarıyla hanelerine yazılmıştır.

İngiltere Milli Takımı-5

Üç Aslan (Three Lions) lakaplı takım, ilki 1950 yılında olmak üzere 14 kez Dünya Kupası’na ve ilki 1968 yılında olmak üzere 9 kez Avrupa Şampiyonası’na katılmıştır. Dünya Kupası karnesinde 1966 şampiyonluğu bulunan İngiltere’nin, 1968 Avrupa Şampiyonası’nda aldığı üçüncülük de aldığı dereceler arasında bulunmaktadır. 1996 Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapan mavi-beyazlılar bu mücadelelerde de yarı finalde Almanya’ya penaltılarda kaybederek kupaya veda etmişlerdir.

 

Tarihsel Başarı Benzerliği İkili Mücadelelere Yansımıyor

Tarihsel başarılara göz attığımızda Türkiye Milli Takımı’nın hiç de azımsanmayacak başarılarının olduğu açık bir şekilde görülmektedir. Uluslararası şampiyonalara katılımı az dahi olsa, katılım gerçekleştirildikten sonraki performansı oldukça başarılı olan Türkiye’nin İngiltere’den bir adım daha önde olduğunu bile söylememiz mümkündür. Elbette İngilizler’in 1966 Dünya Kupası şampiyonluğunu da görmezden gelmemiz mümkün değildir. Ancak sonra katıldığı şampiyonalarda da çok başarılı bir grafik çizdiğini de söyleyemeyiz.

Şampiyonaların genel tablosuna baktığımızdaki durumu özetledik. Ancak bu iki takımın kendi aralarındaki mücadelelerindeki tabloya baktığımızda ise belki de şaşıracağınız bir tabloyla karşı karşıyayız. Uluslararası şampiyonaların devleri arasında sayılan İngiltere’nin her ne kadar bu mücadelelerde çok sayıda üstün başarısı bulunmasa da, maalesef Türkiye Milli Takımı’yla yaptıkları maçlarda üstünlükleri bulunmaktadır. Sizler için genel tabloyu özetledikten sonra bir de maçlara ve bu maçlardan çıkan sonuçlara da bir göz atalım dedik. İşte Türkiye Milli Takımı ve İngiltere Milli Takımı arasındaki mücadeleler!

 

 • 14 Kasım 1984 – İstanbul – 1986 Dünya Kupası Elemeleri Maçı ( Türkiye 0 – 8 İngiltere )

Türkiye’nin 1986 Dünya Kupası Elemeleri’ndeki ikinci maçında karşı karşıya gelinen bu mücadele İnönü Stadyumu’nda oynanmıştır ve maçı Çekoslovakyalı hakem Vojtech Christov yönetmiştir. Candan Tarhan’ın komutasındaki Türkiye ile Bobby Robson komutasındaki İngiltere tarihinde ilk kez bu maçta karşı karşıya gelmiştir. Türkiye Milli Takımı, dakika 13, 44 ve 58’de Bryan Robson, dakika 17 ve 61’de Tony Woodcock, dakika 46 ve 56’da John Barnes, son olarak da dakika 86’da Viv Anderson’un golüyle 8-0 mağlup olmuştur. Türkiye, ilk yarısı 3-0 biten bu maçta alınan yenilgiden sonra, elemelerde Dünya Kupası’na katılma umudunu yitirmeden devam etmiş; ancak tarihindeki ilk farklı mağlubiyetini almıştır.

 

 

 • 16 Ekim 1985 – Londra – 1986 Dünya Kupası Elemeleri Rövanş Maçı ( İngiltere 5 – 0 Türkiye )

İstanbul’daki maçın rövanşı olan bu mücadele, Sovyet hakem Anatoli Milchenko tarafından yönetilmiş ve Empire ( 1923 – Wembley) Stadyumu’nda oynanmıştır. Türkiye Milli Takımı bu maça Coşkun Özarı komutasında çıkmıştır. İlk yarısı 4-0 biten maçı kaybeden millilerimiz rakiplerinden geri kalarak çıktığı bu mücadelede, dakika 18, 43 ve 54’te Gary Lineker, dakika 15’te Chris Waddle ve dakika 35’te Bryan Robson’ın golleriyle 5-0 mağlup olmuştur.

 

 • 29 Nisan 1987 – İzmir – 1988 Avrupa Şampiyonası Elemeleri Maçı ( Türkiye 0 – 0 İngiltere )

1986 Dünya Kupası elemelerinde karşı karşıya gelen iki takım, bu defa Altay Alsancak Stadı’nda mücadele etmiş ve bu maçı Rus hakem Valeri Butenko yönetmiştir. Millilerimiz bu maça Mustafa Denizli yönetiminde çıkmıştır. Golsüz beraberlikle sonlanan bu karşılaşmada, Türkiye Avrupa Şampiyonası’na katılma umudunu yitirmemiş ve rakiplerinden çok geri kalmamış bir durumda yoluna devam etmiştir.

Türkiye Milli Takımı-8

 • 14 Ekim 1987 – Londra – 1988 Avrupa Şampiyonası Elemeleri Rövanş Maçı (İngiltere 8 – 0 Türkiye )

Türkiye Milli Takımı, İzmir’deki maçın rövanşı olan ve Empire (1923 – Wembley) Stadyumu’nda oynanan bu maçın ilk yarısını 4-0 geride kapatmıştır. Hollandalı hakem Albert Rudolf Thomas’ın yönettiği bu mücadelede goller, dakika 1 ve 28’de John Barnes, dakika 8, 43 ve 70’te Gary Lineker, dakika 58’de Bryan Robson, dakika 61’de Peter Beardsley ve dakika 86’da Neil Webb tarafından kaydedilmiştir. Tarihindeki ikinci büyük mağlubiyetini alan millilerimiz için bu maç son büyük yenilgi olmuştur.

 

 • 16 Ekim 1991 – Londra – 1992 Avrupa Şampiyonası Elemeleri Maçı ( İngiltere 1 – 0 Türkiye )

İngiltere Milli Takımı-7

İki takım, 1992 Avrupa Şampiyonası elemeleri için, Empire (1923 – Wembley) Stadyumu’nda karşı karşıya gelmiş ve bu maçı İspanyol hakemler Antonio Martin Navarrete ve Juan Ansuategui Roca yönetmiştir. Avrupa Şampiyonaları’na katılmak için maça kesin galibiyet parolasıyla ve Alman çalıştırıcı Sepp Piontek komutasında çıkan millilerimiz, Graham Taylor yönetimindeki İngilizlerle olan bu mücadelenin 21. dakikasında Alan Smith’in golüne engel olamamış ve geriye kalan sürede de maçı çeviremeyerek maçtan 1-0 yenik ayrılmıştır.

 

 • 1 Mayıs 1991 – İzmir – 1992 Avrupa Şampiyonası Elemeleri Rövanş Maçı ( Türkiye 0 – 1 İngiltere )

Londra’da oynanan maçın rövanşı niteliğinde olan bu karşılaşmanın başında Türkiye Milli Takımı’nın tur atlama umutları devam etmiş olsa da, Ay Yıldızlı ekibimiz, İzmir Alsancak Stadı’nda oynanan bu maçtan 1-0 yenik ayrılmış ve Avrupa Şampiyonası umutlarını bir sonraki şampiyonaya kadar rafa kaldırmıştır. Alman hakem Wolf-Günter Wiesel ile Werner Föckler’in yönettiği bu maçta İngilizler adına atılan tek golü 32. dakikada Dennis Wise kaydetmiştir.

 

 • 18 Ekim 1992 – Londra – 1994 Dünya Kupası Elemeleri Maçı ( İngiltere 4 – 0 Türkiye )

Türkiye Milli Takımı-9

Dünya Kupası’na katılma şansı yüksek olan Türkiye Milli Takımı, İsveçli hakem Bo Jonas Hil Karlsson yönetiminde çıktığı bu maçta, Paul Gascoigne’nin dakika 16 ve 62’de, Alan Shearer’ın dakika 28’de ve Stuart Pearce’ın dakika 61’de attığı gollerle 4-0 mağlup olmuştur. Ancak millilerimizin, ilk yarısı 2-0 biten bu maçın sonunda Dünya Kupası şansı bitmemiş ve diğer maç sonuçlarına bağlı olarak devam etmiştir.

 

 • 5 Eylül 1993 – İzmir – 1994 Dünya Kupası Elemeleri Rövanş Maçı ( Türkiye 0 – 2 İngiltere )

İzmir Atatürk Stadı’nda oynanan ve İtalyan hakem Fabio Baldas yönetimindeki bu maça millilerimiz kesin galibiyet parolasıyla çıkmışlardır. Ancak dakika 6’da David Platt ve dakika 44’te Paul Gascoigne tarafından atılan gollere engel olamamıştır. Soyunma odasına 2-0 mağlup giren kırmızı beyazlı ekip, ikinci yarı maçı çeviremeyerek sahadan bu skorla ayrılmıştır. Ay Yıldızlı ekibimiz Londra’da oynanan maçın rövanşı olan bu mücadeleden yenik ayrılmasına rağmen, Dünya Kupası’na katılma şansını devam ettirmiştir.

 

 • 2 Nisan 2003 – Sunderland – 2004 Avrupa Şampiyonası Elemeleri Maçı ( İngiltere 2 – 0 )

İngiltere Milli Takımı-7

Sunderland şehrinde bulunan Stadium of Light Stadı’nda, İsveçli Sven-Göran Eriksson komutasındaki İngilizler ile Şenol Güneş komutasındaki millilerimiz karşı karşıya gelmiştir. Bu defa İngiltere’nin karşısına dünya üçüncüsü olarak çıkan Ay Yıldızlı ekibimiz son derece güzel mücadele etmiş; ancak dakika 75’te Darius Vassell ve dakika 90’da David Beckham’ın penaltıdan attığı gole karşılık veremeyerek, ilk yarısı 0-0 biten maçtan 2-0 mağlup ayrılmıştır. İsviçreli hakem Urs Meiner, Rudolf Kappeli ve Martin Iseli tarafından yönetilen maçın sonucunda, millilerimiz yenik ayrılmış olsa da Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu’ndaki yerini korumuş ve şampiyonaya katılma şansını sürdürmüştür.

 

 • 11 Ekim 2003 – İstanbul – 2004 Avrupa Şampiyonası Elemeleri Rövanş Maçı ( Türkiye 0 – 0 İngiltere)

Sunderland şehrinde oynanan maçın rövanşı, Kadıköy Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nda oynanmıştır. İki ekip için de oldukça önemli olan bu maçı, İtalyan hakem Pierluigi Collina, Narciso Pisacreta ve Marco Ivaldi yönetmiştir. Türkiye Milli Takımı’nın kazanması halinde, Play-Off oynamadan gruptan çıkıp direk olarak 2004 Avrupa Şampiyonası’na katılacağı bu maçtan gol sesi çıkmamış ve geri kalan maçlarda da sıralama değişmeyerek millilerimiz Play-Off’lara kalmıştır. Play-Off’ta Letonya’yla eşleşen Ay Yıldızlılar, ilk maçta Türkiye’de oynanan mücadelede 2-2 berabere kalmış, Letonya’da oynanan maçta ise dakika 26’da Maris Verpakovskis’in golüne engel olamayarak şampiyonaya katılamamıştır.

 

 • 22 Mayıs 2016 – Manchester – Hazırlık Maçı ( İngiltere 2 – 1 Türkiye )

Manchester’da bulunan Etihad Stadyumu’nda, Roy Hodgson komutasındaki İngiltere ve Fatih Terim komutasındaki Türkiye’nin karşı karşıya geldiği maç, Türk asıllı Alman hakem Deniz Aytekin, Guido Kleve ve Mike Pickel tarafından yönetildi. Tarih boyunca İngiltere’ye ilk kez gol attığımız maç olarak anılan bu mücadelede, dakika 3’te İngiltere, Dele Alli’nin asisti ve Harry Kane’in vuruşuyla 1-0 öne geçti. Ofsayttan doğan bu pozisyonu gole çeviren İngilizler’e cevap hızlı geldi ve Volkan Şen’in asistinde Hakan Çalhanoğlu dakika 13’te topu ağlara göndererek skoru 1-1’e getirdi. Oldukça başarılı bir şekilde maçı götüren Türkiye, Jamie Vardy’nin dakika 83’te attığı gole engel olamadı. İngiltere’nin bir de penaltı kaçırdığı bu maçta beraberlik için bastıran millilerimiz skoru beraberliğe getiremeyerek sahadan yenik ayrıldı. Ancak, Ay Yıldızlı ekibimiz, baskılı, paslı ve pozisyon üreten başarılı bir futbol anlayışıyla tüm rakiplerine gözdağı verdi.

 

https://www.youtube.com/watch?v=0wBVwIATo_8

 

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.