PAYLAŞ

Bazı isimler vardır yıllar geçse de futbol camiası içerisinde her zaman hatırlanırlar. O isimlerin adları stadyumlara, sokaklara, bulundukları ya da efsane oldukları spor kulüplerinin tesislerine verilir.

Bu isimlerden biri de geçtiğimiz günlerde Barcelona’dan ayrıldığını açıklayan ve futbol yaşantısının artık son dönemlerine gelen Andres Iniesta.

Andres Iniesta Barcelona altyapısı olan La Masia’nın bir ürünü. Çok küçük yaşta Albecete altyapısından Barcelona altyapısına geçen ve futbol temellerini burada sağlama alan Andres Iniesta, 1996 – 1997 sezonundan bu yana Barcelona Forması giymekte.

Tam anlamı ile bir Barcelona efsanesi olan ve başka hiçbir takımda oynamayan Andres Iniesta, Barca forması ile bu süre zarfında tam 672 maça çıkıp, 57 kez gol sevinci yaşadı ve 141 kez de takım arkadaşlarını gol ile buluşturdu.

İspanya A Milli takımından arkadaşı Real Madrid kaptanı Sergio Ramos’tan Andres Iniesta’ya övgü …

Andres Iniesta İspanya A Milli takımı forması ile de tam 129 maça çıkıp, rakip ağları 13 kez sarsmayı bildi.

Andres Iniesta‘nın kazandığı kupalar ise saymakla bitmez.

Bu sezon ile birlikte 9. kez İspanya La Liga şampiyonluğuna ulaşan Andres Iniesta, 5 kez İspanya Kupası, 4 kez Şampiyonlar Ligi şampiyonluk kupası, 2 kez İspanya A Milli takımı ile Avrupa Şmapiyonluk kupası, 1 kez İspanya A Milli takımı ile Dünya şampiyonluğu kupası, 1 kez de Avrupa’da yılın futbolcusu ödülü kupası kaldırdı.

Andres Iniesta, Barca’dan ayrıldıktan sonraki kariyerine bir süreliğine daha Çin’de devam edeceğini açıkladı.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.