PAYLAŞ

Şampiyonlar Ligi grup maçında Benfica deplasmanından 1 puanı ve çok şeyi 90+3’te Anderson Talisca ile alan siyah beyazlılar, Şampiyonlar Ligi organizasyonuna moralli başladı. Ancak tabiki hem ligde hem de Şampiyonlar Ligi’nde halen Beşiktaş’ın orta alan organizasyonu tam olarak netleşmedi.

Sezon başında Jose Ernbesto Sosa gibi bir futbol silahını Milan’a kaptıran Beşiktaş, Benfica’dan 2 yıllığına Anderson Talisca’yı kiralamıştı. Ek olarak Leicester City’den Gökhan İnler gibi tecrübeli bir ismi de orta alana takviye eden siyah beyazlılar, bu bölgede geçtiğimiz sezon yararlanamadığı Tolgay Arslan’ı da kazanmıştı. Zaten elde bulunan en önemli isimler olan Atiba Hutchinson ve Oğuzhan Özyakup’un yadsınamaz becerileri üzerine inşaa edilebilecek orta alan bu isimlerle daha da çeşitli bir hale gelmiş oldu.

Atiba’sız Olmaz!

Teknik direktör Şenol Güneş’in öncelikli olarak Atiba Hutchinson’ı ön libero mevkiinde Oğuzhan Özyakup’u da ileri orta saha olarak oynatacağı su götürmez bir gerçek. Ancak Şenol Güneş lige Gökhan İnler, Tolgay Arslan ve önlerinde Oğuzhan Özyakup gibi bir stil ile başlangıç yaptı. Bu durumda Beşiktaş’ın geçtiğimiz sezonki pas trafiğini biraz özler oldu taraftarlar. Benfica maçında oyuna sonradan alınan Anderson Talisca’nın oyunu açan, dikine oynayan, verkaçlara dayalı pas futbolu ile Atiba Hutchinson’ın da ahtapot stili oyunu siyah beyazlıları özellikle ikinci, yarıda sonuca götürdü.

Burada görülen bir gerçek var ki, Atiba Hutchinson’sız bir Beşiktaş orta sahası bu sezon da olmaz. Kanadalı, siyah beyazlıların vazgeçilmezi. Geriye 3 isimden 2’si kalıyor. Gökhan İnler ilk maçlarda bekleneni az da olsa karşıladı. Ama çok daha iyisini yapabilir. Tolgay Arslan’ı tüm Beşiktaş taraftarı Sosa’dan kalan görevi devralan isim olarak görüyordu ancak Arslan, tam olarak hazır görünmedi.

Oğuzhan Özyakup ne olursa olsun bu takımın pas trafiğinin başrolü. Benfica maçında biraz sallansa da yine bu takımın kanatlarla birlikte Olcay Şahan, Ricardo Quaresma, Atiba Hutchinson gibi isimlerini harekete geçirebilecek ismi.

Talisca Geliyor!

Gelelim Benfica’dan kiralanan ve Benfica’nın fişini çeken Anderson Talisca’ya. Oldukça teknik, dikine oynamayı seven, free-kick becerisi çok yüksek bir iism Talisca. Ancak tabiki Şenol Güneş oyununda unutmaması gereken bir gerçek var ki, pas ile kaleye gitmek bu oyun felsafesinin en baş özelliği. Sonuç olarak Atiba Hutchinson, Oğuzhan Özyakup orta alanına uyum sağlaması halinde her an Anderson Talisca da girebilir.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.