PAYLAŞ

Futbol, kendi içinde kahramanları olan bir oyundur. Bu sporun ortaya çıkardığı kahramanlar ise, isimlerini tarihe yazdıkları forma ile özdeşleşip, o kulübün taraftarı için adeta birer efsane haline gelirler.

Bu kahramanların adları zikredildiğinde, yıllarca formasını terlettikleri takımı anımsar, bu takım ile attığı golleri göz önüne getirir, sahadaki eşsiz performanslarını konuşursunuz. Tıpkı, Metin Oktay deyince Galatasaray, Lefter Küçükandoyadis deyince Fenerbahçe, Hakkı Yeten deyince Beşiktaş… vb özdeş isimler akla geldiği gibi.

Bazı futbol kahramanları vardır ki, profesyonel Futbol kariyerleri içerisinde özdeşleştikleri takımdan başka bir takımda oynasalar bile, halen ilk aşkları olan kulübün renkleri ile anılırlar. Bu derlememizde, ülkemizde bir büyük forma altında efsaneleşen, bir başka büyük takıma transfer olduğunda ise aynı başarıyı tekrarlayamamış futbolcuları bir araya getirmeye çalıştık.

 

Tanju Çolak

Bir Galatasaray efsanesi Kral Tanju Çolak, yıllarca terlettiği sarı kırmızılı forma ile Avrupa’da ve ülkemizde sayısız başarıya ulaşmış bir golcüdür. Türkiye ligi gol krallıklarından “Avrupa Altın Ayakkabı Ödülü”ne kadar birçok rekora imza atmıştır.

90’lı yılların başlarında sansasyonel bir şekilde Fenerbahçe’ye transfer olan Tanju Çolak, özellikle Rıdvan Dilmen ile çok iyi bir uyum yakalasa da asla Galatasaray’daki gibi bir başarıya sahip olamadı.

feyzo

Feyyaz Uçar

Beşiktaşlıların gönlünde taht kurmuş bir golcü olan “Kibar Feyzo” Feyyaz Uçar, 80’li yılların sonu, 90’lı yılların başlarında, üst üste kazanılan 3 şampiyonluğun ve sayısız kupanın baş mimarlarındandı.

Daha sonra Fenerbahçe’nin yolunu tutan Feyyaz Uçar, sarı lacivertli formaya pek de ısınamadı.

oki

Oktay Derelioğlu

Feyyaz Uçar gibi attığı gollerle Beşiktaş camiasında bambaşka bir yer edinen Oktay Derelioğlu, kariyerinin son yıllarına doğru Fenerbahçe’ye transfer oldu.

Sarı lacivertli forma ile siyah beyazlı forma sırtındayken yakaladığı başarıların kıyısından bile geçemedi, Oktay Derelioğlu.

elv

Elvir Baliç

Bursaspor’dan Fenerbahçe’ye transfer olup, sarı lacivertli forma ile muhteşem gollere imza atan Boşnak futbolcu Elvir Baliç, Fenerbahçe taraftarının da sevgilisi olmuştu.

İlerleyen yıllarda Galatasaray forması ile de izlediğimiz Elvir Baliç, sarı lacivertli forma altında verdiği heyecanı hiçbir zaman futbolseverlere veremedi.

tüm

Tümer Metin

Samsunspor’dan İlhan Mansız ile birlikte geldiği sezonla birlikte hem 100.yıl şampiyonluğunda hem de ilerleyen yıllardaki başarılardaki büyük payı ile Beşiktaş taraftarının sevgilisi olan Tümer Metin, olaylı bir şekilde Fenerbahçe’ye gitmişti.

Tabiî ki sonuç tam bir hayal kırıklığı oldu.

Devam edecek…

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.