PAYLAŞ

Dünya Futbolunda kalecilerin yeri ayrıdır. Hedefe giden yolda yaptıkları bir kurtarış, kurtardıkları kritik bir penaltı ya da saha içinde güven verici duruşları ile kaleciler bir başka adı ile File Bekçileri, futbolun en önemli figürlerindendir.

Zaman zaman yalnız ve mağrur adamı oynarlar, bazen de kurtarışları ile bir Superman gibidirler. Ne olursa olsun filmin hangi karesinde görünürlerse görünsünler Kaleciler bir takım için yalnızca 1 kişi demek değildirler.

Dünya futbolundaki gelmiş geçmiş en iyi 10 kaleciyi Futkolik olarak biraraya getirmeye çalıştık. İşte bize göre Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 10 kalecisi;

Lev Yashin

Rus Futbolu’nun en büyük kalecisi olarak gösterilen Lev Yashin aynı zamanda da modern futbolun en büyük kalecisi olarak nitelendirilir.

1929 Moskova doğumlu olan Yashin, dönemin Sovyetler Birliği milli takımında 78 kez forma giyerek önemli başarılara imza atmıştır. Aynı zamanda Dinamo Moskova formasını da 1949 yılından 1971 yılına kadar terletme başarısını göstermiştir, bu büyük kaleci.

Dino Zoff

İtalya milli takımının kalesi deyince ilk akla gelen Dino Zoff, 1949 yılında dünyaya gelmiştir.

Napoli, Juventus gibi takımların formasını da terleten ve halen Dünya’nın en büyük kalecisi olarak gösterilen İtalyan kaleci, tam 112 kez İtalya milli takımının kalesini korumuştur.

Peter Schmeichel

Tam 126 kez Danimarka milli takımının formasını giyen Peter Schmeichel, günümüzde halen en iyi kaleciler arasında gösterilmektedir.

İngiliz devi Manchester United ile sayısız başarılara imza atan 1963 doğumlu dev kaleci Schmeichel’ın kariyerinde 1 Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu, 5 İngiltere Ligi Şampiyonluğu, 1 de 1992 yılında Danimarka ile Avrupa Şampiyonluğu vardır.

Gordon Banks

1937, Sheffield doğumlu İngiliz kaleci Gordon Banks, tam 69 kez ülke milli takımının kalesini korumuştur.

Bugün halen her kalecinin örnek aldığı becerilere sahip olan Banks, gerçek bir büyük kalecidir.

Sepp Maier

96 kez Alman milli takımının kalesini koruyan efsanevi kaleci Sepp Maier, 1962 yılında Bayern Münih altyapısında başladığı futbolu yine 1980 yılında Bayern Münih’te noktalamıştır.

Almanya ile 1974 Dünya Kupası’nı da kaldıran Sepp Maier, 4 kez de Bayern Münih ile Almanya Şampiyonluğu’nu elde etmiştir.

https://youtu.be/sLoFGO-B1Jk

Gianluigi Buffon

Şu an 38 yaşında halen Juventus ve İtalya milli takımının kalesini koruyan Gianluigi Buffon, yaşayan en büyük kalecilerden biridir.

Şu ana kadar 156 kez giydiği İtalya milli forması ile 2006 yılında Dünya Kupası’na da uzanan Buffon, Juve ile de tam 7 kez İtalya Ligi Seri A şampiyonluğunu kazanmıştır.

Iker Casillas

Faal futbola devam eden en yetenekli kalecilerden biri de İspanya milli takımının 34 yaşındaki file bekçisi ve kaptanı Iker Casillas’tır.

Şu ana kadar 166 kez İspanya milli takım formasını giyen Casillas, 2008 ve 2012 yıllarında Avrupa Şampiyonluğu, 2010’da ise Dünya Kupası Şampiyonluğu yakalamıştır.

Altyapısından yetiştiği ve yıllarca formasını terlettiği Real Madrid’le de, 3 Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu, 5 kez de İspanya La Liga Şampiyonluğu, kazanmıştır.

Peter Shilton

1949 Leicester doğumlu olan efsane İngiliz file bekçisi Pter Shilton, tam 125 kez İngiltere milli takım formasını giymiştir.

Shilton, özdeşleştiği kulüp olan Nothingham Forest ile 1978-79 ve 1979-80 sezonlarında üst üste 2 kez Şampiyonlar ligi Şampiyonluğu yaşamıştır.

Oliver Kahn

Bayern Münih’in ve Alman Milli takımının unutulmaz kalecisi Oliver Kahn, sahada duruşu, hırçın tavırları ve rakip forvetleri korkutan bakışları ile tam bir Alman panzeri görünümündeydi.

Tam 85 kez Almanya milli takımının kalesini koruyan Kahn, 1996’da Avrupa Şampiyonluğu’na ulaşmıştır.

Oliver Kahn ayrıca Bayern Münih forması ile de tam 8 Lig Şampiyonluğu ve 1 kez de Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu sevinci tatmıştır.

Manuel Neuer

Alman milli takımının efsaneleşmeye doğru giden file bekçilerinden biri olan Manuel Neuer, 2014 Dünya Kupası’nı kaldırma başarısını nispeten genç bir yaşta yakalamıştır.

Şu an Bayern Münih kalesinde uçan kuşan geçit vermeyen Neuer, günümüzün en büyük kalecileri arasında gösterilmektedir.

 

Oyuncu Bilgileri

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.