PAYLAŞ

Transfer sezonunda anlık gelişmeler ve büyük hamleler devam ediyor. Manchester United kanadında ise Jose Mourinho, Zlatan İbrahimoviç gibi isimlerle şekillenen kadroya Borussia Dortmund’un 27 yaşındaki Ermeni oyuncusu Henrikh Mkhitaryan eklendi. 

Jose Mourinho‘nun 26 milyon pound bedel ödeyerek Kırmızı Şeytan yaptığı Henrikh Mkhitaryan, yeni sezon için hem taraftarın hem de kulübün çok şey beklediği isimlerden.

Şimdi gelin transferin gözdelerinden, yeni Manchester United’lı Henrikh Mkhitaryan‘a ait donelerden bahsedelim.

FC Pyunik Altyapısı

Henrikh Mkhitaryan, kendi ülkesi takımlarından FC Puying ile kariyer yolculuğuna ilk adımı attı. Takımın altyapı kademelerinde forma giyen Henrikh Mkhitaryan, 2003 Mart ayında Sao Paulo U17 takımına kiralık gitti. Haziran 2003’te Pyunik’e geri dönen Henrikh Mkhitaryan, ilk önemli transferini Ukrayna’ya Metalurg’a yaptı. 2010-2011 sezonunda Shaktar Donetsk’e transfer olan Henrikh Mkhitaryan, Temmuz 2013’te de Borussia Dortmund’un yolunu tuttu.

Ermenistan’ın En Değerli Oyuncusu

Henrikh Mkhitaryan, Ermenistan milli takımının U17, U19, U21 gibi kademelerinde oynadıktan sonra A milli oldu. Ocak 2017’den bu yana Ermenistan A milli futbol takımı ile 59 maça çıkan Henrikh Mkhitaryan, 19 da gol kaydetti.

Manchester United’a bu yaz tam 26.3 milyon pound luk değer ile imza atan Henrikh Mkhitaryan, Ermenistan milli takımının da en değerli ismi oluverdi.

Teknik Kapasitesi Yüksek Orta Saha

Henrikh Mkhitaryan, top kontrolü oldukça yüksek, çabuk ve pas dağıtıcı bir görev üstlenmekte hiç zorlanmıyor. Santrafor mevkiinin hemen arkasında serbest bölgede forma giyebilme ve arkadaşlarını pozisyona sokabilme özelliği olan Henrikh Mkhitaryan, Manchester United’ın aradığı 10 numara olabilir.

Borussia Dortmund’ta Kendini Kanıtladı

Henrikh Mkhitaryan, 2013-2014 sezonunda Shaktar Donetsk’ten Borussia Dortmunda’a geçti ve bir basamak atlama gerçekleştirdi. Borussia Dortmund forması ile 140 maça çıkan Henrikh Mkhitaryan, 41 gol attı, 49 da asist yaptı.

Ne Dediler?

Henrikh Mkhitaryan hakkında eski menajerleri, yöneticileri ve futbolcular şunları söylüyor;

There is no doubt in my mind that he is one of the most talented players in the world. He possesses an incredible combination of speed and technique. There’s very, very few you can say that about.

Jürgen Klopp

We want to hold on to Mkhitaryan at all costs. Miki is a real champion and we want to keep him.

Thomas Tuchel

He is a high class player.

Roberto Carlos

Mkhitaryan is wonderful, and I think he’s the best footballer in Armenian history.

Youri Djorkaeff

Skysports.com

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.