PAYLAŞ

Galatasaray’ın renklerine bağlamak üzere olduğu Liverpool’un 29 yaşındaki Brezilya’lı ön liberosu Lucas Leiva‘nın sarı kırmızılı camianın ön libero sorununa çare olup, olamayacağı, futbol camiasının bugünlerde konuştuğu en önemli konulardan biri.

Konu ön libero olunca biz de Futkolik ekibi olarak Türk futbol tarihi içinde gelmiş geçmiş en önemli ön liberoları hatırlamak istedik. Aslında bu derlemeyi yaparken ön libero mevkiinin daha çok 2000’ler sonrası çıktığını ve o yüzden daha önce orta sahanın defansif ortası olarak geçen isimleri de kattığımızı belirtmek isteriz.

Tugay Kerimoğlu

90’lar ve Galatasaray deyince akla ilk gelen orta saha futbolcusu Tugay Kerimoğlu’dur kuşkusuz. O dönem henüz filizlenmeyen ön libero mevkiinin en teknik isimlerinden biridir Tugay.

Yıllarca Galatasaray forması giydikten sonra sarı kırmızılıların UEFA Kupası kaldırdığı 2000 sezonunda takımdan ayrılan, Glascow Rangers ve daha sonra efsaneleşip, olağanüstü bir veda ile futbola nokta koyduğu Blackburn Rovers’ta da adından söz ettiren Tugay Kerimoğlu, gerçek bir Galatasaray efsanesidir.

Tayfur Havutçu

Türkiye’ye ilk olarak Fenerbahçe forması ile adım atan, daha sonra kaptanlık mertebesine kadar yükseldiği ve 100. yılında şampiyonluk kupasını kaldırdığı camia Beşiktaş’a imza atan Tayfur Havutçu, 90’ların sonu 2000’lerin başında, türk futbol tarihinin ve A milli takımın en değerli ön liberolarından biri idi.

Felipe Melo

Galatasaray’a 2011-2012 sezonunda Juventus’tan gelen Brezilya’lı ön libero, gerek oynadığı ateşli futbol, gerek tavırları gerekse sarı kırmızılı tribünlerle yaşadığı sıcak ambiyans ile türk futbolunun unutulmayacak ön liberolarından biri oldu.

Galatasaray’da 154 maça çıkan Felipo Melo, 18 gol atıp, 14 kez de asist yaptı. Özellikle gol sonrası Pitbull sevinci ile hafızlara yer eden 33 yaşındaki Felipe Melo, şu an Inter forması giyiyor.

Federico Giunti

Beşiktaş’ın 100. yılı olan 2002-2003 sezonunun devre arasında kadroya katılan eski Milan’lı İtalyan futbolcu Federico Giunti, oynadığı karakterli futbol, takıma sağladığı fayda ve şampiyonluktaki payı ile hafızalarda yer etmişti.

Mehmet Aurelio

Türkiye Süper Ligi’ne Trabzonspor forması ile adım atan o dönem teknik kapasitesi yüksek orta saha olarak isim yapan Brezilya’lı ön libero Marco Aurelio, daha sonra Fenerbahçe’ye transfer oldu.

Sarı lacivertli camiada gerçek bir ön libero kimliğine kavuşan, Türk vatandaşlığına geçip, adını Mehmet Aurelio yapan ve A milli takımımızda da görev alan Brezilya’lı, kariyerinin son döneminde Beşiktaş forması da giymiştir.

Tolunay Kafkas

Karadeniz fırtınasının ikinci kez estiği 902lı yıllardaki Hami’li, Ünal’lı, Hamdi’li, Lemi’li,Şota’lı, Arçil’li, Orhan’lı kadronun Tolunay’ı Tolunay Kafkas, A milli futbol takımımızın da en önemli savaşçı orta sahalarından biridir.

Hırsı, dinamizmi, tekniği, enteresan golleri ve en önemlisi saygın karakteri ile Tolunay Kafkas, unutulmaz ön liberolarımızdan biridir.

Kemalettin Şentürk

İşte Türk futbol tarihimizin ön libero mevkii çıkmadan ön liberoların şahı olan ismi, Kemalettin Şentürk.

Gerçek anlamda savaşçı, koşan, basan, top kazanan ve takımı ateşleyen bir orta saha olan Kemalettin, yıllarca Fenerbahçe forması giymiş ve sayısız başarı kazanmıştır.

Oğuz’lu, Aykut’lu, Elvir Boliç’li, Maldovan’lı, Rüştü’lü unutulmaz kadronun mihenk taşıdır, Kemalettin Şentürk.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.