PAYLAŞ

Bu Yaz süregelen transfer sezonunun en önemli transferi kuşkusuz Fransız orta saha oyuncusu Paul Pogba’nın eski takımı Manchester United’a nihayet geri dönmesiydi.

Nihayet diyoruz çünkü transfer oluyor mu? olacak mı? vaz mı geçilecek? derken neredeyse Yaz sezonunu geride bıraktık. Sonuç olarak Paul Pogba ve kulübü Juventus ikna edildi, Pogba sağlık kontrolünden geçti ve son açıklanan rakamlara göre yıldız oyuncu tam 92 milyon sterlin bonservis bedeli ile tekrar “Kırmızı Şeytan” oldu.

Tabiki bu büyük transferin arkasında yatan rakamlar sadece bununla sınırlı değil. Goal.com‘un çok değerli araştırmasından esinlenerek Paul Pogba transferine dair birkaç çarpıcı rakam vermek istiyoruz.

Yeni Bir Rekor

23 yaşındaki Fransız yıldız, Juventus’tan Manchester United’a geçiş yaparken 92 milyon sterlin bonservis bedeli ödetti. Bu rakam 2013 yılında Tottenham Hotspur’dan Real Madrid’e tam 86 milyon sterlin bonservis bedeli ile geçiş yapan Galli yıldız Gareth Bale’i de geride bırakan bir meblağ. İngiliz futbolu ve transfer piyasası açısından düşünecek olursak da bu yeni bir rekor tabiki.

Mino Raiola Etkisi

Bilindiği üzere Paul Pogba’ya 48 yaşındaki Hollanda’lı menajer Mino Raiola yön veriyor. Tek kişilik bir menajerlik ajansı niteliğinde çalışan ve portföyünde, Romelu Lukaku, Zlatan Ibrahimoviç, Mario Balotelli gibi süper yıldızlar bulunduran Raiola, Pogba satışından tam 20 milyon sterlin alacak.

Pogba’nın Maaşı

Tabiki tüm bunların yanı sıra bir de Paul Pogba’nın kendi alacağı ğücretler var. Juventus’ta 4 milyon sterlin olan maaşı, Manchester United’a geçince haftalık 400 bin sterlin (vergiler düşüldükten sonra 220 bin sterlin) dolaylarına yükseldi. Paul Pogba’nın tüm bu detaylar üst üste konulduğunda Manchester United’a maliyeti yıllık yaklaşık 20.8 milyon sterlin civarına geliyor.

Buradan 5 yıllık kontratı bulunan Paul Pogba’nın bu 5 yıllık süre zarfındaki bireysel toplam maliyetine gidersek, yaklaşık 104 milyon sterlin gibi bir rakam elde ediyoruz. Ve tüm rakamları üst üste koyup, Paul Pogba’nın 5 yıllık süre zarfı için Manchester United’a maliyetinin tam 216 milyon sterlin olduğunu söyleyebiliyoruz.

Goal.com

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.