PAYLAŞ

Türk futbol tarihinin en yüksek bonservis bedeli ile ülkemiz topraklarından yurtdışına transfer olan futbolcusu oldu Beşiktaş formasını başarı ile şu güne terleten Cenk Tosun.

Bu sezon resmen birinci sınıf bir santrafora evrilen ve günümüz futbolunun hemen hemen her gerekliliğini bir santrafor olarak yerine getirebilen Cenk Tosun, bunun karşılığı olarak İngiltere’nin en köklü kulüplerinden Everton‘a tam 27 milyon euro bonservis bedeli ile transfer oldu.

Performansının Zirvesinde

Cenk Tosun ile ilgili daha önce de bu mecrada birinci sınıf bir santrafora evrildiğini, performansının zirvesini gördüğünü ve ederinin en üst seviyeye ulaştığını anlatan bir yazı paylaşmıştık.

Yazıdan bir alıntı yapıp, konuya derinlik vermemiz gerekirse;

Çok genç yaşta Almanya’nın Eintracht Frankfurt takımından Spor Toto Süper Ligi’mizin Gaziantepsor takımına transfer olan ve yine genç yaşında kaptanlık mertebesine kadar yükselen Cenk Tosun, burada gösterdiği başarılı çizgi sonrası Beşiktaş‘a transfer olmuştu.

2014 – 2015 sezonundan bu yana siyah beyazlı formayı terleten 26 yaşındaki santrafor, geldiği ilk sezon Demba Ba’nın, ikinci sezon Mario Gomez’in, üçüncü sezon ise Vincent Aboubakar’ın santrafor partneriydi.

İşin entresan tarafı ise bu ilk üç sezon da hep ikinci santrafor olarak düşünülmüştü, Cenk Tosun.

Siyah beyazlılar bu sezona da başlarken, santrafor bölgesine İspanyol golcü Alvaro Negredo’yu transfer etmiş, Cenk Tosun’u işin açıkçası yine ikinci santrafor olarak düşünmüştü. Ancak hem Spor Toto Süper Lig’de geride kalan 8 haftada gösterdiği performans, hem de UEFA Şampiyonlar Ligi‘ndeki olağanüstü başarısı ile Cenk Tosun, hem teknik direktörü Şenol Güneş’i, hem siyah beyazlı yöneticileri, hem de Türk futbol medyasını ters köşeye yatırmış oldu.

Liverpool’a Karşı Oynayabilir

Cenk Tosun Everton’a an itibari ile imza atarken, Everton teknik direktörü Sam Allardyce da Cenk Tosun’u haftasonu oynanacak Liverpool derbisi için kadroya alabilmenin hesaplarını yapmakta.

Cenk Tosun’un Everton’da iyi bir sezon geçirmesi halinde İngiltere’nin daha üst hedeflere oynayabilen takımlarına transfer olacağını bütün samimiyetimizle düşünmekteyiz.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.