PAYLAŞ

Türkiye’ye gelmiş ve kalesinde yaptığı kurtarışlar ile taraflı tarafsız tüm Türk futbolseverinin beğenisini kazanmış isimlere bu yazımızda saygı duruşunda bulunmak istedik.

İşte Türkiye Lig’lerinde oynamış ve halen hafızalarda yeri olan 7 saygın file bekçisi…

Zoran Simovic – GALATASARAY

Galatasaray’ın Jupp Derwall yönetimindeki yıllarda kalesini koruyan Yugoslav kökenli file bekçisi Zoran Simovic, taraflı tarafsız her futbolseverin hayran kaldığı bir kaleciydi.

Özellikle 80’lerin sonlarında çocuk olanların çok iyi hatırlayacağı ve kaleci olma sebebi olan Zoran Simovic, Galatasaray’ın Avrupa’yı ilk fethettiği yılların, Monaco destanının, Neuchatel Xamax zaferinin unutulmaz kalecisiydi.

Toni Schumacher – FENERBAHÇE

Fenerbahçe’ye gelmeden önce Alman milli takımı ile Dünya Kupası finali oynayan, Schalke 04’ten 1988-89 yılında ülkemize gelen olağanüstü yetenek Toni Schumacher, “kaleci nedir?” sorusunun hem fiziği ile hem de profesyonelliği ile birebir tanımı idi.

Jean-Marie Pfaff – TRABZONSPOR

1989-90 sezonunda Belçika’nın Lierse SK takımından Karedeniz Fırtınası’na gelen ve burada çok başarılı iki sezon geçiren Belçika’lı file bekçisi Jean-Marie Pfaff, halen hem tarzıyla hemde adıyla hafızalarda yer etmiş bir isimdir.

Claudio Taffarel – GALATASARAY

UEFA Kupası ve Galatasaray deyince akla gelen baş aktörlerden biri olan Brezilya’lı milli file bekçisi Claudio Taffarel, sarı kırmızılıların dört yıl üst üste Türkiye Ligi amborgosunu başlatan isimlerin de başında gelmektedir.

Faryd Mondragon – GALATASARAY

2000’li yılların başında Galatasaray’a gelen ve kalede yaptığı inanılmaz refleks kurtarışlar ile taraftarları büyüleyen Kolombiya’lı file bekçisi Faryd Mondragon, uzun yıllar futbol oynamış ve hatta 2014 Dünya Kupası’nda ülkesinin milli takımının kalesinde görev yaparak bir rekora imza koymuştur.

Oscar Cordoba – BEŞİKTAŞ

Beşiktaş’ın Mircea Lucescu ile yakaladığı 2002-2003 sezonu yani 100. yıl şampiyonluğunun başrollerinden biri olan, topu oyuna adeta bir libero gibi sokma kabiliyetine sakip olan Kolombiya’lı file bekçisi Oscar Cordoba, siyah beyazlı tribünlerin de sevgililerinden biridir.

Jaroslaw Bako – BEŞİKTAŞ

Tam 1.99’luk boyu ile bir basketbolcuyu andıran Polonya’lı file bekçisi Jaroslaw Bako, 1991-92 sezonunda Beşiktaş’a gelmişti.

Her ne kadar yerden plaselerde çok etkili olamasa da Bako, siyah beyazlı kalenin halen unutamadığı file bekçilerinden biriydi.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.