PAYLAŞ

Unutulmaz Efsaneler bölümümüzde, Futbol’un en önemli yeteneklerini, en büyük değerlerini ve bu efsanelerin hafızalardan silinmeyen anılarını paylaşacağız.

Bu bölümümüzün ilk konuğu ise Galatasaray’ın unutulmaz solağı Cevad Prekazi.

Dönemin Yugoslav Futbolu’nun yetiştirdiği en özel yeteneklerden biri olan Cevad Prekazi, ya da bir başka telaffuzu ile Xhevat Prekazi, 18 Ağustos 1957’de Kosova’da Mitroviçe’de hayata gözlerini açar. 197576 sezonunda Kosova ekiplerinden KF Trepça’dan, Yugoslav futbolunun en önemli ekol takımlarından biri olan Partizan’a geçiş yapan ve kendisini burada gösteren Prekazi, uzun yıllar bu kulüpte forma giyer.

1984-85 sezonunda Partizan’dan ayrılan ve Hajduk Split’in yolunu tutan Cevad Prekazi, efsaneleşeceği ve adını Türk futbol tarihine altın harflerle yazdıracağı camia olan Galatasaray‘a ise 1985-86 sezonunda imza atar. Burada dönemin Avrupa Fatihi efsane kadrosunun Zoran Simovic, Tanju Çolak, Uğur Tütüneker, İlyas Tüfekçi, Semih Yuvakuran, Cüneyt Tanman, Savaş Demiral (Büyük Savaş), Erhan Önal, Yusuf Altıntaş (Rambo Yusuf), Muhammed Altıntaş gibi vazgeçilmez isimleri ile bir arada oynayıp, şampiyonluklara, kupalara ve muhteşem başarılara imza atar.

1988-89’un Efsane Kadrosu

galatasaray 1988-89

Cevad Prekazi, Galatasaray’a geldiği ilk yıllarda Alman çalıştırıcı Jupp Derwall Teknik Direktörlükte iken, yardımcı Mustafa Denizli idi. Daha sonra Derwall’den görevi devralan Mustafa Denizli 1988-89 seoznundaki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda yarı final yürüyüşünün baş mimarı olmuştur. Tabiki bu mimarlardan biri de muhteşem solak, Cevad Prekazi‘nin kendisidir.

Cevad Prekazi‘nin efsaneleştiği ve hiçbir Türk futbolseverin hafızalarından çıkmayan anekdotu ise , 1988-89 sezoununda oynanan Şampiyon Kulüpler Kupası Çeyrek Final rövanç maçında yaklaşık 40 metreden Monaco’ya attığı inanılmaz free-kick golüdür.

Bu golü canlı yayında anlatan spiker İlker Yasin‘in “Prekazi vuruyor, ve GOL ve GOL ve GOL ve GOL, bravo Prekazi, bravo Prekazi” sunumu da yıllarca unutulmayan bir anıdır, futbol izleyicisinin belleğinde.

1991-92 sezonunda efsaneleştiği sarı kırmızılı camiadan ayrılıp, Kısa bir süre Altay ve Bakırköyspor‘da da forma giyen ve futbola veda eden Cevad Prekazi, her genç solak futbolcu adayının halen ilahı konumundadır.

Futkolik ekibi olarak Kendine has bilek hareketleri, zarif çalımları, çelimsiz görünen ancak topa vurduğunda mahareti anlaşılan fiziği ile tüm Türk futbolseverini kendisine hayran bırakan muhteşem solak Cevad Prekazi‘ye saygılarımızı sunarak, Unutulmaz Efsaneler bölümümüzün ilkini tamamlıyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.