PAYLAŞ

Unutulmaz Efsaneler bölümümüzde Türk Futbolu ve Dünya Futbolu’nun gelmiş geçmiş en büyük yeteneklerini, hafızalardan silinmeyen anekdotları ile birlikte hatırlamaya devam ediyoruz.

Bu defaki konuğumuz ise Beşiktaş’ın Sarı Fırtınası, Metin Tekin.

Futbol’a doğup büyüdüğü şehir olan Kocaeli’de, Kocaelispor altyapısında ilk adımları atan, 8 Mayıs 1964 doğumlu Metin Tekin, 1981-82 sezonunda Beşiktaş‘a 21 yaş altı kadrosuna geçiş yapar. 1982-83 sezonunda ise A takıma yükselen Metin Tekin, sağ açıktaki etkili performansı ile bir anda tribünlerinde sevgisini kazanmaya başlar.

Sağ çizgide yaptığı müthiş koşular, hücuma verdiği deparlı destekler ve zaman zaman attığı klas goller ile kısa sürede siyah beyazlı camianın en gözde genç isimlerinden biri haline gelir. O dönem nispeten daha sarışın oluşundan kaynaklı olarak da kendisine “Sarı Fırtına” lakabı uygun görülür.

O dönem futbolcular arasında üniversite tahsilini de aynı anda devam ettirebilen sayılı isimlerden biri olan Metin Tekin, bu yönüyle de futbol camiasında saygınlık kazanmış bir isim olmuştur.

Şampiyon Kadro

metin tekin

Beşiktaş’ın efsanevi kadrosunun tohumlarının atıldığı ve takımın başına İngiliz teknik direktör Gordon Milne‘in getirildiği 1987-88 sezonundan itibaren, müthiş bir ivme yakalayan Metin Tekin, üst üste kazanılan şampiyonluklarda da büyük pay sahibi olmuştur.

O yıllardaki Beşiktaş kadrosunda Metin Tekin ile birlikte forma giyen Rıza Çalımbay, Mehmet Özdilek, Feyyaz Uçar, Ali Gültiken, Ulvi Güveneroğlu, Kadir Akbulut, Recep çetin, Gökhan Keskin, Les Ferdinand, Alan Walsh gibi efsaneleşen isimler vardır. Gordon Milne‘in takımın başına geçtiği ve Metin Tekin‘in de içinde bulunduğu bu kadro, ilk iki sezon yani 1987-88 ve 1988-89 yıllarında 2. cilikler almış, daha sonra 1989-90, 1990-91 ve 1991-92 yıllarında üst üste 3 kez lig şampiyonluğunu yakalamıştır.

Şampiyonlukların geldiği bu yıllarda, ezeli rakiplerden gerek Fenerbahçe’ye gerekse Galatasaray’a çok önemli üstünlükler kuran Beşiktaş, taraftarına gurur tablosu yaşatıyordu.

09.05.1992 Beşiktaş 4 Galatasaray 3 – Şampiyonluk Maçı

Dönemin Beşiktaş’ının efsaneleşen üçlüsü Metin-Ali-Feyyaz‘ın Metin’i Sarı Fırtına, üç forvetli Gordon Milne hücum futbolunun en önemli mihenk taşlarından biri olmuştur. Siyah beyazlı tribünlerin de unutulmaz bestesine konu.

Türk Milli takımında da çok önemli performanslar sergileyen Sarı Fırtına, Aynı zamanda Beşiktaş’ın Avrupa serüveninde de kritik gollere imza atıp, çağdaş futbolun o yıllardaki en önemli isimlerinden biri olmuştur.

Bugün halen hiçbir Beşiktaş taraftarının unutmadığı Sarı Fırtına, dönemin kolej takımı olarak kabul edilen, arkadaşlığın ve modern futbolun en büyük temsilcisi siyah beyazlıların efsanevi isimlerinden biridir.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.