PAYLAŞ

Olağanüstü son dakikalar, muhteşem jeneriklik goller, sıradışı geri dönüşler.  Bir tarafta yaşanan dram, diğer taraftaki inanılmaz sevinç ve haklı gurur.

Euro 2016‘ya yaklaşık 3 hafta kala, gerek milli takımlar gerek futbolseverler gerekse tüm Dünya için heyecanın dorukta olduğunu söylememize gerek yok diye düşünüyoruz. Her an herşeyin yaşanabileceği, futbol izleyicisinin adeta bayramıdır, Avrupa Şampiyonası.

Giriş cümlesinde bahsettiğimiz gibi bir tarafın hüzünle bir tarafın ise büyük bir coşku ile karşıladığı inanılmaz geri dönüş maçları vardır, bu özel turnuvada. Bu tip maçlar Futbol keyfimizi kat be kat arttırır. Biz de Futkolik ekibi olarak , Avrupa Şampiyonası tarihinin unutulmaz geri dönüşlerinden özel bir derleme hazırladık.

Fransa 4 Yugoslavya 5 – Euro 1960 Yarı Final

Yıl 1960. Avrupa Şampiyonası tarihinin en eski maçlarından birinde Fransa ve Yugoslavya Yarı Final mücadelesinde karşılaşıyorlar.

İlk yarıyı Fransa 2-1 önde kapıyor. İkinci yarıda Wisnieski ile durumu 3-1’e getiren Fransa’ya cevap Zanetic’ten gelse de Fransa, Huette ile skoru 4-2’ye getiriyordu. Ne olduysa bu dakikadan sonra oluyor, Yugoslavya, Knez (75), Jerkovic (77-78) ile 3 gol birden bulup, skoru 5-4‘e getiriyor ve unutulmaz bir geri dönüşe imza koyuyordu.

Fransa 3 Portekiz 2 – Euro 1984 Yarı Final

1984 Avrupa Şampiyonası Yarı Finali’nde, Fransa 1-0 öne geçiyor, Portekiz maçı bırakmayıp, durumu 1-1’e getiriyor ve maç uzatmalara gidiyordu.

Uzatmalarda, Rui Jordao 98’de durumu Portekiz lehine 2-1’e getirse de, Fransa önce 114’te Domergue ile eşitliği yakalıyor ardından 119’da Michel Platini ile geri dönüşü tamamlıyordu, 3-2.

Portekiz 3 İngiltere 2 – Euro 2000 Grup Maçı

Euro 2000 Avrupa Şampiyonası deyince akla ilk gelen maçlardan biri de süper iki kadroya sahip İngiltere ve Portekiz’i karşı karşıya getiren grup maçıydı.

David Beckham’ın ortasına Paul Scholes kafası, İngiltere 1-0 yapıyordu. Sağdan yine David Beckham getiriyor, Steve McManaman bu ikramı geri çevirmiyordu, 2-0.

Bu gollere Portekiz cephesinden ilk cevap Luis Figo ile geliyordu, 2-1. Sonrasında Rui Costa’nın ortasına Joao Pinto kafayı vuruyor, skor 2-2 oluyordu, ilk yarı bitmeden.

İkinci yarıda sahneye çıkan isim ise Nuno Gomes’di. Portekiz inanılmaz bir eri dönüşle 3-2 kazanıyordu.

Yugoslavya 3 İspanya 4 – Euro 2000 Grup Maçı

Bir başka Euro 2000 grup maçında, Yugoslavya, İspanya karşısında 1-0, 2-1 ve 3-2 şeklinde maçı hep önde götürüyor, İspanyollar bir türlü öne geçemiyorlardı.

Ancak 90. dakikada inanılmaz şeyler oldu önce Alfonso Perez sonrasında Gaizka Mendiata ile 2 gol birden bulan İspanya maç bitti derken, olağanüstü bir geri dönüşe imza atmış oluyordu, 4-3.

Hollanda 2 Çek Cumhuriyeti 3 – Euro 2004 Grup Maçı

Euro 2004‘te Yunanistan’da oynanan mücadelede Hollanda Bouma ve Van Nistelrooy ile ilk 20 dakikada skoru 2-0’a getiriyordu.

Bu dakikadan sonra adeta kendine gelen Çek’ler, Koller, Baros ve Smicer ile 3 gol birden bulup, 3-2 ile geri dönüyorlardı.

https://youtu.be/0dsRIQU-os8

Türkiye 3 Çek Cumhuriyeti 2 – Euro 2008 Grup Maçı

Ve hem Avrupa Şampiyonası tarihinde hem de bizim Futbol tarihimizde çok özel bir yeri olan maç.

Euro 2008’de Koller ve Plasil ile 2-0 geri düşen milli takımımız, 75. dakikadan sonra şaha kalkıyor, önce Arda Turan (75) sonrasında Nihat Kahveci (87-89) ile 3 gol birdne bulup, unutulmaz bir geri dönüşe imza atıyordu, 3-2.

 

Yararlanılan

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.