PAYLAŞ

Her yıl olduğu gibi bu yıl da uluslararası araştırmalar anlamında dünyaca itibar sahibi Deloitte firmasının Futbol Para Ligi araştırmasına dair rakamlar açıklandı.

Listenin zirvesine ise 11 yıl sonra ilk kez oturan bir kulüp vardı. Bu kulüp 515.3 milyon poundluk değeri ile İngiliz devi Manchester United oldu.

Manchester United böylece Real Madrid ve Barcelona gibi her yıl bu listenin zirvesine ambargo koyan ispanyol devlerini sollamış oldu.

Listede ikinci sırayı 463.8 milyon poundluk değeri ile Barcelon alırken, 3. sırayı da yine 463.8 milyon poundluk değer ile Barca’dan ayrı olarak küsüratlarla bir basamak geride kalan Real Madrid aldı.

 

Deloitte Futbol Para Ligi’nde 2017 yılı itibariyle ilk 10’da yer alan kulüplere birlikte bakalım;

Listenin ilk 3 sırasına yukarıda göz atmıştık. Gelelim 4. basamağa. Listenin 4. basamağında Alman panzeri Bayern Münih bulunuyor. Bayern Münih’in değeri 442.7 milyon pound.

392.6 milyon poundluk değeri ile İngiliz devlerinden Manhester City 5. basamakta yer alırken, 389.6 milyon pounluk değer ile Fransız ekibi PSG listenin 6. basamağında yer almakta.

Listenin son 4 basamağının 3’ü İngiliz kulüpleri. Arsenal 350.4 milyon pound ile 7. basamakta yer alırken, 334.6 milyon pound ile Chelsea 8. basamakta kendisine yer buldu.

9. basamakta İngilizlerin en köklü kulüplerinden Liverpool 302 milyon pounluk değeri ile yer alırken, 10. sırada İtalyan devi Juventus, 255.1 poundluk değeri ile yer aldı.

 

Deloitte Futbol Para Ligi 2017 verilerinin detaylı analizine ve rakamlara buradan ulaşmanız mümkün.

Veriler

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.