PAYLAŞ

Çoğunlukla Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi müsabakalarında izleme fırsatı bulduğumuz birçok değerli kulübün, dünya futboluna her geçen gün değer kattıklarını söylemek mümkündür. Kadrolarında bulundurdukları yıldızlar, takım olarak oynanan futbolun kalitesi ve geçmişlerinden bu yana kazandıkları başarılar, dünyanın sayılı kulüpleri arasına girmelerinde en büyük etkenlerden diyebiliriz.

Son dönemlerde genellikle zengin iş adamları tarafından sahip olunan bu kulüpler, ekonomik güçleri ve geçmişte taşıdıkları değerler sayesinde iyi yerlere gelebilmekte ve takımlarına kazandırdıkları kaliteli futbolcularla futbolseverler için tam bir şölen oluşturmaktadırlar. Sizler için Futkolik ekibi olarak dünyanın en değerli 10 futbol kulübünü sıraladık. İşte o kulüpler!

 

1. Real Madrid

Real Madrid

Merkezi Madrid olan İspanyol takımı, 1902 yılında kurulmuştur. FIFA tarafından 20. yüzyılın en iyi futbol takımı olarak nitelendirilmektedir. Başkanı Florentino Pérez olan takım, maçlarını Santiego Bernabéu Stadı’nda oynamaktadır. Dünyanın en değerli kulüpleri arasında sayılan Real Madrid’in Los Blancos (Beyazlar), Los Merengues (Merengues), Los Galácticos (Galaksililer) ve Los Vikingos (Vikingler) gibi lakapları bulunmaktadır. Dünyanın en çok gelir sağlayan kulübü Real Madrid, takım içinde birçok değerli yıldızı barındırmaktadır.

Eflatun-Beyaz renklere sahip kulübün, tarihi boyunca 32 La Liga, 19 İspanya Kral Kupası, 9 İspanya Süper Kupası, 10 UEFA Şampiyonlar Ligi, 2 UEFA Avrupa Ligi, 2 UEFA Süper Kupası, 6 Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası, 3 Kıtalararası Kupa ve 1 FIFA Dünya Kulüpler Kupası şampiyonlukları bulunmaktadır. Real Madrid aynı zamanda,  Real Unión, Real Sociedad, Real Betis ve Real Zaragoza ile birlikte Real unvanını kullanma ve logosunda kraliyet tacı taşıma hakkını kraldan direkt olarak alabilmiş nadir kulüplerdendir.

2. Barcelona

Barcelona

Merkezi Katalonya özerk bölgesindeki Barcelona olan İspanyol takımı, 1899’da İngiliz, İspanyol ve İsviçreli gruplar ve önderliklerindeki Joan Gamper tarafından kurulmuştur. Real Madrid takımının ezeli rakiplerinden olan ve dünyada en değerli kulüpler arasında yer alan Barcelona, tarihi boyunca 27 La Liga, 23 İspanya Kupası, 11 İspanyol Süper Kupası, 6 Katalonya, 4 Şampiyonlar Ligi, 5 UEFA Süper Kupası, 4 Eva Duarte Kupası, 4 Kupa Galipleri Kupası, 3 FIFA Dünya Kulüpler Kupası, 3 Messe Kupası, ve 1 Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonluğu elde etmiştir.

Dünyanın en değerli kulüpleri arasında yer alan kulübün bünyesinde birçok yıldız oyuncu bulunmaktadır. Başkanlığını Josep Maria Bartomeu’nun yaptığı Bordo-Lacivertli takımın maçları Camp-Nou stadında oynanmaktadır. Oyun anlayışı olarak “Takım halinde hücum, takım halinde savunma” ilkesine dayanan Total Futbol Felsefesi’ni benimsemiş olan Barcelona, Katalon bölgesini başarıyla temsil etmesi açısından da oldukça önemli bir kulüp sayılmaktadır. Lakabı Azulgranas, Barça, Biaugranas ve Culers olan takımın sloganı ise “Més que un club” (Bir kulüpten daha fazlası)’dır. Kulübün marşı ise, bestesi Maria Espinàs tarafından yapılan Cant del Barça’dır.

 

3. Bayern Münih

Bayern Münih

Bavyera Bölgesi‘nin Münih kentinde kurulmuş olan Alman Spor Kulübü, 1900 yılında kurulmuştur. Başkanı Karl Hopfner olan takımın maçları Allianz Arena’da oynanmaktadır. Bundesliga’nın devlerinden, dünyanın ise en değerlilerinden olan Bayern Münih’in lakabı Der FCB (FCB), Die Bayern (Bavyeralılar), Die Roten (Kırmızılılar), Stern des Südens (Güney Yıldızı) ve FC Hollywood’dur.

Kırmızı-Beyazlıların tarihinde, 26 Bundesliga, 17 DFB Pokal (Almanya Kupası), 4 Almanya Süper Kupası, 2 Kıtalararası Kupa, 1 UEFA Avrupa Ligi, 2 Şampiyonlar Ligi, 1 UEFA Süper Kupası, 1 Kupa Galipleri Kupası, 1 FIFA Dünya Kulüpler Kupası ve 3 Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonluğu bulunmaktadır. Geçmişi kupalar ve başarılarla dolu olan Bayern Münih hala Almanya’nın en başarılı kulübüdür.

 

4. Manchester City

Manchester City

Merkezi İngiltere’nin Manchester şehri olan Manchester City kulübü 1880 yılında kurulmuştur. Kurulduğundaki ilk adı St. Mark’s (West Gorton) olan kulübün daha sonradan adı değişip Ardwick Assoociation Football Club (Ardwick Derneği Futbol Kulübü) olmuştur. Dünyanın en değerli kulüpleri arasında olan Manchester City bugünkü adına 1894 yılında kavuşmuştur.

Birleşik Arap Emirlikleri asıllı bir iş adamı olan Sheikh Mansour bin Zayed Al Nahyan kulübü 2008 yılında satın almış ve başkanı olmuştur. Satın alınmasından sonra başarılar elde ederek değerlenen Mavi-Beyazlı ekibin lakapları ise The Citizens (Yurttaşlar) ve The Blues (Maviler)’dur. Manchester City’nin tarihinde 4 Premier Lig, 4 İngiltere Kupası, 5 FA Kupası, 1 İngiltere Süper Kupası ve 1 Kupa Galipleri Kupası şampiyonluğu bulunmaktadır. Kulübün maçları ise Etihad Stadyumu’nda oynanmaktadır.

5. Chelsea

Chelsea

Adı Chelsea olmasına rağmen, merkezi Chelsea değil, Fulham olan Batı Londra merkezli İngiliz futbol kulübüdür.  Başarılı İngiliz ekibi maçlarını da yine Fulham’da bulunan Stamford Bridge Stadı’nda oynamaktadır. 1905 yılında kurulmuş olan Chelsea, 1952 yılına kadar The Pensioners (Emekliler) lakabını kullanmış, 1952’den sonra The Blues (Maviler) lakabını almıştır. Sahibi 2003 yılında kulübü satın alan Rus milyarder Roman Abramoviç, başkanı ise Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı Bruce Buck’tır.

Dünyan en değerli kulüpleri arasında yer alan Chelsea’nin amblemi de oldukça ilgi çekicidir. Elinde değnek tutan mavi aslan ve altın rengi beyaz tonlar kullanılmış olan logosu 3 kez değiştirilmiş ve son olarak bugünkü halini almıştır. Kulüp tarihinde, 5 Premier Lig, 5 İngiltere Kupası, 7 FA Kupası, 4 İngiltere Süper Kupası, 2 Kupa Galipleri Kupası,  1 Şampiyonlar Ligi, 1 UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Süper Kupa Şampiyonluğu bulunmaktadır.

6. Arsenal

Arsenal

İngiltere’nin Kuzey Londra’daki Holloway semtinde kurulmuş olan başarılı kulüp, 1886 yılında kurulmuştur. Başkanı Chips Keswick olan takım, maçlarını Londra’da bulunan Emirates Stadyumu’nda oynamaktadır. Arsenal takımı bu stada 2006 yılında geçmiş olup daha önce oynadığı müsabakaları Londra’nın Kuzeyi’nde bulunan Highbury’de oynamaktaydı. Oldukça fazla taraftar kitlesine sahip olan Kırmızı-Beyazlı takımın en önemli rakibi Tottenham’dır ve aralarında oynanan maçlara Kuzey Londra Derbisi denmektedir.

Aynı zamanda İngiltere’nin en zengin kulüplerinden biri olan Arsenal’in lakapları ise The Gunners (Topçular) ve The Red Army (Kızıl Ordu)’dir. Bayan futbol takımı da İngiltere’nin en başarılı futbol takımı olan Arsenal’in tarihi de kupalarla doludur. Ancak bu kupalar sadece İngiltere’yle sınırlı kalmış, çok azı ülke dışına çıkabilmiştir. Arsenal dünya futboluna sadece kupa ve şampiyonluk değil, iyi ve kaliteli oyuncular da kazandırmıştır. İngiltere devlerinden olan kulübün geçmişinde, 2 Premier Lig, 13 İngiltere Kupası, 12 FA Kupası, 14 İngiltere Süper Kupası, 1 Messe Kupası ve 1 Kupa Galipleri Kupası şampiyonluğu bulunmaktadır.

 

7. Manchester United

Manchester United

Merkezi İngiltere’nin Manchester şehrinde olan kulüp, 1878 yılında kurulmuştur.  “Kırmızı Şeytanlar” lakabıyla bilinen Manchester United Kulübü’nün sahibi, Amerika Birleşik Devletleri’nin tanınan ailelerinden Glazer Ailesi olup, başkanlığı Joel Glazer ve Avram Glazer tarafından yürütülmektedir.  Dünyanın en değerli takımları arasında yer alan Manchester United, ilk kurulduğunda “Newton Heath LYR Football Club” adıyla işçilerce kurulmuştur. Ancak daha sonra 1902 yılında bir iş adamı tarafından satın alınınca ismi Manchester United olarak değiştirilmiştir.

1958 yılında, başından bir uçak kazası felaketi geçen ünlü kulübün kazadan sonra çökeceği düşünülürken, kazadan yaralı kurtulanlar ve gençlerden oluşturulan yeni kadroyla kulüp tekrar canlanmış ve şampiyon olmuştur. Manchester United, kulüple özdeşleşmiş olan teknik adam Sir Alex Ferguson döneminde de birçok başarıya imza atmıştır. Kulübün ilk arması Manchester Şehir Konseyi’nin armasından türetilmiştir. 1970’lerde medya tarafından “Kırmızı Şeytanlar” denmesinden dolayı armanın ortasına elinde tırmık tutan şeytan figürü eklenmiştir. Maçlarını Old Trafford Stadı’nda oynayan Kırmızı-Siyahlı kulübün tarihinde, 4 Premier Lig, 20 İngiltere Kupası, 11 FA Kupası, 10 İngiltere Süper Kupası, 1 FIFA Kulüpler Dünya Kupası, 1 Kupa Galipleri Kupası, 1 Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası, 2 Şampiyonlar Ligi, 1 UEFA Süper Kupa ve 1 Kıtalararası Kupa şampiyonluğu bulunmaktadır.

8. Paris Saint-Germain

Saint Germain

Merkezi Fransa’nın Paris şehri olan futbol kulübü 1970 yılında kurulmuştur. Paris FC ve Stade Saint-Germain takımlarının birleşmesiyle kurulmuş olan Paris Saint-Germain takımı, maçlarını Parc des Princes Stadı’nda oynamaktadır. Sahibi Katar’ın devlet kurumlarından, Katar Yatırım Otoritesi olup kulübün başkanlığı Katarlı Nasser Al-Khelaifi tarafından yürütülmektedir.

Fransa’nın en başarılı ekiplerinden olan kulübün lakabı, Les Rouges et Bleus (Kırmızılar ve Maviler) ve Les Parisiens (Parisliler)’dir. Kırmızı, lacivert ve beyaz renklerdeki Paris temsilcisi takımının arması kurulduğundan bu yana 5 kez değişmiş olup son halini 2013-2014 sezonu başında almıştır. Dünyanın en değerli kulüpleri arasında yer alan Paris Saint-Germain, bu özelliğe sahip olmasına rağmen, son dönemde Avrupa’da kupa yüzü görememiştir. Les Parisiens’ler tarihleri boyunca, 6 Fransa Ligi, 9 Fransa Kupası, 6 Fransa Şampiyonası, 5 Fransa Süper Kupası ve 1 Kupa Galipleri Kupası Şampiyonluğu elde etmiştir.

9. Juventus

Juventus

İtalya’nın Torino kentinde 1897 yılında kurulmuştur. İtalya’nın en başarılı ve büyük kulüplerinden biri olarak bilinmektedir. Kulübün adı Latince’de  “Gençlik” anlamına gelmektedir. La Vecchia (Yaşlı Kadın), Bianconeri (Beyaz-Siyah) ve Zebre (Zebralar) gibi lakapları olan siyah beyazlı ekip maçlarını Juventus Arena Stadı’nda oynamaktadır. Kulübün sahibi Fiat otomobil markasının da sahibi olan Agnelli Ailesi olup, başkanı Andrea Agnelli’dir. Aynı zamanda Avrupa Kulüpler Birliği’nin de kurucu üyesi olan kulüp, İtalya’da en geniş taraftar tabanına sahip kulüplerden biridir.

Dünyanın en değerli kulüpleri arasında olan Juventus’un amblemi, 1920 yılından itibaren çeşitli değişiklikler geçirmiş ve son halini 2004-2005 sezonundan önce almıştır. Amblemde bulunan altın rengi “Onur” anlamına gelirken, şahlanan boğa figürü ise Torino şehrinin simgesidir. 2006 yılında şike skandalıyla sarsılmış olan Juventus küme düşürülmüş; Ancak tekrar Serie A’ya çıktıktan sonra delil yetersizliğiyle aklanmış ve İtalya Futbol Federasyonu’na 443 milyon Euro’luk dava açmıştır. Bunun üzerine İtalya Federasyonu, Juventus’a davayı geri çekmeleri karşılığında şampiyonluklarının yeniden verileceği teklifini sunmuştur. Juventus kulübünün geçmişinde, 32 İtalya Ligi Seria A, 1 İtalya Ligi Serie B, 10 İtalya Kupası, 7 İtalya Süper Kupası, 1 Şampiyonlar Ligi, 3 UEFA Avrupa Ligi, 2 UEFA Süper Kupası, 2 Kıtalararası Kupa, 1 Kupa Galipleri Kupası ve 1 Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonluğu bulunmaktadır.

10. Liverpool

Liverpool

1892 yılında, Merseysi’de, Liverpool’da kurulmuş olan, İngiltere’nin en köklü kulüplerinden biridir. Lakabı The Reds (Kırmızılar) olan kırmızı-beyazlıların sembolü ise Kırmızı Anka Kuşları’dır. Ambleminde de bulunan bu sembolün üzerinde “You’ll Never Walk Alone” (Asla Yalnız Yürümeyeceksin) yazmaktadır. Oldukça ateşli bir taraftara sahip olan Liverpool’un taraftar grubunun adı “The Kop”, başkanı ise Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan Tom Werner’dir.

1985 yılında Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası finalinde Juventus’la oynadıkları maç öncesinde tarihe Heysel Faciası olarak geçen olaylar sonucunda 6 yıl uluslararası müsabakalardan men edilen Liverpool, daha sonra toparlanarak tekrar başarılı kulüpler arasında yerini almıştır. Kulübün tarihinde, 18 Premier Lig, 8 İngiltere Kupası, 7 FA Kupası, 14 İngiltere Süper Kupa, 1 Şampiyonlar Ligi, 3 UEFA Avrupa Ligi, 3 UEFA Süper Kupa ve 4 Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonluğu bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.