PAYLAŞ
Eşleri Kızdıran Futbol Tutkumuz

Kadın futbolseverleri ayrı tutarak ve saygı duyarak söylemememiz gerekir ki; Futbol, özellikle erkekler için vazgeçilmez bir spordur. Bu uğurda gelir, kış dinlemeden deplasmana gider, saatlerce televizyona yapışık bir vaziyette her maçı ezberler, günlük plan programını maçlara göre düzenler, hatta ve hatta sevgilisinin doğum gününü bile maç uğruna erteler, biz erkek futbolseverler.

Bu anlamda, bazen sevgilimizin ya da eşlerimizin bile hayretler içinde kaldığı, Futbol konusundaki yüksek doz ansiklopedik bilgimiz ile de övünmekten kendimizi alamayız. Hafızalarımızda, bilmeyen ve takip etmeyenlerin nutku tutularak dinleyeceği, ne maçlar, ne goller, ne futbol anıları vardır ki, anlat anlat bitmez.

İşte biz erkeklerin, özellikle arkadaşları ile bir araya geldiğinde coşarak anlattığı o anlara dair, olağanüstü Futbol hafızasında yer alan eğlenceli anekdotlar; (Örnekler farklı farklı çoğaltılabilir)

 

1987-88 Sezonundaki Beşiktaş-Fenerbahçe Maçının Tarifi

Acayip bir sezonun kimsenin aklına gelmeyecek maçlarında ne oldu? ne bitti? golleri kim attı? …vb şeylerin hepsini ezbere biliriz biz. Hatta ve hatta atılan golü santim santim tarif edebilme gibi yeteneklerimiz vardır.

E tabi durum böyle olunda evde eşlerimiz hayretler içerisinde bize bakakalır.

formaa

Galatasaray’ın 2000-2001 Sezonundaki Formasının Markası

Mesela, Galatasaray’ın Adidas giydiği sezon ile Nike giydiği sezonu birbirinden net olarak ayırabiliriz biz.

“Adidas’ın yakası şoyleydi, Nike formalar üste oturan cinstendi …” gibi yorumlarımız bile vardır.

velii

Veli Kavlak’ın 20 yaşındaki Takımı ve Harikalar Yarattığı Maçı

Herhangi bir futbolcunun yeni parladığı takımı ve hangi maçta neler yaptığını ezbere bilir, detaylı anekdotlarla anlatabiliriz.

“Veli Kavlak şu tarihte Rapid Wien’deydi, Michael Owen’ın Fransa 98’de, 18 yaşında attığı gol şöyleydi, Juan Roman Riquelme’nin şu çalımı nasıldı ama …” gibi iştahla anlatılır Futbol hikâyeleri.

Manchester United-Galatasaray Maçındaki Spikerin Anlatımındaki Coşku

Maçın ne olduğunu, golleri kimlerin attığını hatırlamayı bırakın, ilgili maçtaki televizyon spikerinin anlatımının nasıl olduğuna kadar anımsarız biz.

Örneğin, Ümit Aktan’ın Old Trafford’ta Galatasaray destan yazarken sergilediği enfes anlatımı her daim hafızalarımızdadır;

Schmeichel değil, bütün Michael’lar gelse o golü ordan alamazdı!

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=dPFoCEdHZZ4]

Oktay Derelioğlu’nun Milli Formayla Belçika’ya Attığı Efsane Golün Birebir Anlatımı

Oktay Derelioğlu’nun 1997 yılında, Ali Sami Yen Stadyumu’ndaki, Belçika maçında, rakip defansı ipe dizip attığı golü birebir tarif edebilme, hatta gol sonrası sevincini bile anlatabilme yeteneğimiz mevcuttur.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=P04W-Tz6XB4]

Jay Jay Okocha’nın 1996-97 Sezonundaki Kramponlarının Rengi

Birçoğumuz hangi futbolcunun ne tarz bir krampon giydiğine, bu kramponların rengine kadar biliriz.

oko

Nijeryalı Jay Jay Okocha’nın Fenerbahçe forması giyerken, kullandığı kırmızı kramponlarını anlatacak kadar hayranlık uyandırıcıdır Futbol hafızalarımız.

2000 Yılında Beşiktaş’ın 3-0 kazandığı Barcelona maçının golleri

 

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.