PAYLAŞ

Futbol aslında futboldan çok daha fazlasıdır” diye daha önce de birkaç kez söylemiştik. Bu anlamda futbol ne kadar saha içinde oynanırsa oynansın, saha dışında da birçok etkisi olan ve yepyeni akımlara da yön veren bir spordur. 

Her türlü sanatı. her türlü aksiyonu, her türlü trendi futbolun içinde rahatlıkla görebilirsiniz. Hatta ve hatta bu sizin ufkunuzu bile açabilir. Tıpkı son günlerde Fransız yıldız Paul Pogba’nın meşhur ettiği Dab Dance gibi.

Aslında Dab Dance yeni birşey değil. Futbol için yeni diyebiliriz. Örneğin NFL yani Amerikan Futbol Ligi’nde oldukça popüler Dab Dance.

Dab Dance Nedir?

Nedir bu Dab Dance? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Hani şu Paul Pogba’nın gol sevinci sırasında kollarını dirseklerinden büker gibi yapıp, enteresan ve bir o kadar da saçmalamaya yakın yaptığı bir dans vardır ya. İşte bu dansa Dab Dance desek yanılmış olmayız.

Bu dansın NFL’de Touchdown sırasındaki sevinç gösterilerinde kullanıldığı ve NFLTR.COM‘a göre de dansı Amerikan Futbolcularından Cam Newton’ın meşhur ettiği sanılıyor.

Dünya Yıldızları da Dab Dance Akımına Katıldı

Bu dansın futbol dünyasında yeri ise oldukça popüler bir konum. Paul Pogba dışında birçok futbol yıldızı da bu dansın yayılması konusunda adeta ellerinden geleni yapıyorlar.

Örneğin aşağıdaki videoda Pual Pogba’nın yanı sıra Barcelona’lı süperstar Neymar, PSG’li yıldız Blaise Matuidi gibi isimleri görmek mümkün. Ayrıca Juventus’lu yıldız Paulo Dybala ve Manchester United’lı yetenek Jesse Lingard, Bayern Münih’li star Jerome Boateng’i de akıma katılan ünlü futbolcular arasında saymak mümkün.

Daha çok Rap, R&B gibi müzik türlerinin temsilcileri tarafından ortaya atılan ve tamamen doğaçlama gelişen hareketlerin belirli bir süre sonra bir dans figürü haline gelmesi ile süslenen Dab Dance, bakalım ülkemizde de ilgi görecek mi?

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.