PAYLAŞ

Galatasaray’ın ve Brezilya milli takımının unutulmaz kalecisi Claudio Taffarel ile sarı kırmızılı camianın yolları ayrıldı. 2011 yılından bu yana Galatasaray camiası içerisinde kaleci antrenörlüğü yapan Claudio Taffarel, sarı kırmızılı kulübün UEFA Kupası kadrosunun da kaleci olarak vazgeçilmez ve efsane bir ismi idi.

Claudio Taffarel‘in yıllarca Türk Futbolu’na ve Galatasaray camiasına yaşattığı güzel anılardan ve güler yüzü ile asla unutmayacağımız sıcak kanlı kişiliğinden bir derleme yapmak istedik.

Henry’nin Kafasını Kurtarışı

Caludio Taffarel ve Galatasary kariyeri deyince akla gelen en bariz hadise kuşkusuz UEFA Kupası Finali’nin uzatma dakikalarında yaşanan pozisyondu.

Arsenal forveti Thierry Henry’nin kalenin yarım metre uzağından attığı kafa şutunu inanılmaz bir refleksle çizgi üzerinde tokatlayan Taffarel, kupanın gelişini müjdeliyor ve hafızalarımızdan silinmiyordu.

“Çok Güzel” Deyişi

Türkiye’ye gelen her futbolcuda olduğu gibi Claudio Taffarel de belli başlı türkçe kelimeler öğrenmişti tabiki.

Sürekli olarak kullandığı ve hatta kendisi ile anılmaya başlayan “Çok Güzel” deyişi ile de Türk futbolseverinin unutmadığı bir isimdi Taffarel.

Bir Ağabey Oluşu

Oyunculuğu haricinde Galatasaray’da hem Gheorghe Hagi hem de Fatih Terim döneminde kaleci antrenörlüğü yapan Claudio Taffarel, takımın aynı zamanda ağabeyi de olmuştu.

Futbolcularla olan yakın diyalogları, sıcak kanlı tavırları, samimi açıklamaları ve centilmenliği ile Taffarel, herkesin saygısını kazanmış bir şekilde Türkiye’den ayrılıyor.

Fernando Muslera’nın Performansı

Galatasaray’da kaleci antrenörü olduğu sürede hemen hemen her hkalecinin performansına direkt etki eden Claudio Taffarel, son dönemde formu düşen Fernando Muslera’yı da canlandıran adamdı.

Amerika 94’te Kupayı Kaldırışı

Amerika 94 Dünya Kupası’nı havaya kaldıran Brezilya milli takımının başrol oyuncusu da Claudio Taffarel idi.

Tüm turnuva boyunca inanılmaz kurtarışlar yapan ve Sambacılar’ın kalesini ne pahasına olursa olsun canını dişine takarak koruyan Taffarel, Rpberto Baggio’nun üstten auta attığı penaltı sonrası şampiyonluğun sevincini doyasıya yaşıyordu.

Espritüel Kişiliği

Claudio Taffarel, son derece esprili ve sıcak kanlı bir insan olarak her daim Türk futbol izleyicisinin samimiyetini kazanmış bir sima idi.

Vefalı Bir İnsan Oluşu

Claudio Taffarel, Galatasaray’dan ayrılırken, tüm takıma bir veda yemeği verdi.

Hem Galatasaray camiası hem takım arkadaşları hem de taraftarları için her zaman son derece vefalı bir insan olan Claudio Taffarel’i özleyeceğiz ve yeniden bekleyeceğiz …

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.