PAYLAŞ

Futbol oyunu, saha içi enstrümanları kadar, bu oyunu çok daha cazip hale getirebilen saha dışı unsurları ile de, bambaşka bir spordur.

Tribünlerdeki eğlenceden, stadyum çevresindeki enfes organizasyonlara, eğer evinizde maçı televizyonunuzdan izliyorsanız, renkli röportajlar ve kamera açılarının göz alıcılığından, harika spiker anlatımlarına kadar, Futbol, dış unsurları ile de oldukça çekici bir oyundur.

Bu anlamda bu derlememizi Futbol’u tekrar sevmemizi sağlayan, efsane televizyon spikeri anlatımlarına ayırdık. Hala hafızalarımızda olan, dinledikçe tüylerimizi diken diken eden ve o anlara bizi geri götüren, harika anlatımlar bunlar.

 

“Hagi, Hagi, Hagi …” – Ercan Taner (Rapid Wien 0 Galatasaray 3)

Galatasaray’ın 1999-2000 sezonu, UEFA Kupası yürüyüşünün belki de ilk sinyalleri bu maçla verilmişti. Sarı kırmızılılar Rapid Wien’i Viyana’da 3 golle yenerken, maçı televizyondan anlatan Ercan Taner Gheorghe Hagi’nin son golünde efsane bir anlatıma imza koyuyordu.

“Ve gol sayın dinleyiciler, olmaz böyle bir gol…” – Levent Özçelik (Galatasaray 5 Neuchatel Xamax 0)

Galatasaray’ın Avrupalı ünvanını aldığı yıllardan belki de en çok hatırladığımız maç.

Turun ilk ayağını 3-0 kaybeden Galatasaray, Ali Sami Yen Stadyumu’nda rakibi Neuchatel Xamax’ı 5-0 ile uğurluyor, Tanju Çolak’ın golünü radyoda haykıra haykıra anlatan Levent Özçelik’in bu sunumu efsaneleşiyordu.

“Sergen attı, şampiyonluk geldi…” – Ercan Taner (Beşiktaş 1 Galatasaray 0)

Beşiktaş’ın 100. yılı olan 2002-2003 sezonunun son haftadan bir önceki maçı iki büyük rakibi karşı karşıya getiriyordu.

Galatasaray’ın 5 puan önünde maça çıkan Beşiktaş, 90. dakikada Sergen Yalçın’ın attığı ve Ercan Taner’in “Sergen attı, şampiyonluk geldi…” anlatımıyla efsaneleşen gol ile rakibini 1-0 yeniyor ve şampiyonluğa ulaşıyordu.

“Ağlamak istiyorum, Galatasaray Yarı Final’de!” – İlker Yasin (Galatasaray 1 Monaco 1)

Sarı kırmızılıların 1988-89 sezonundai, Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda yarı finale çıkış maçı.

İlk maçı Tanju Çolak’ın tek golü ile Fransa’da kazanan Galatasaray, rövanşta cezası sebebiyle Almanya’da, Köln’de oynuyordu. Cevad Prekazi’nin muhteşem free-kick golü ile öne geçen, maçı 1-1 tamamlamayı başaran Galatasaray, Monaco’yu eliyor, Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda yarı finale kalıyordu.

“Ahmet Dursun atıyor ve Beşiktaş bir dünya devini yıkıyor…” – Güntekin Onay (Beşiktaş 3 Barcelona 0)

Beşiktaş tarihinin en önemli Avrupa maçlarından biridir, Barcelona’nın İnönü Stadyumu’nda 3-0 ile geçildiği, Şampiyonlar Ligi grup mücadelesi.

Maçın spikeri Güntekin Onay, Ahmet Dursun’un enfes aşırtma golü ile coşuyor, Beşiktaş ise tarih yazıyordu.

“Dünya’nın en iyi kalecisi bu Schemiechel ama bizim Arif’te öyle bir vuruyor ki, köşedeki örümceği alıyor…” – Ümit Aktan (Manchester United 3 Galatasaray 3)

Olağanüstü bir anlatım, muhteşem bir Avrupa maçı.

1993 yılı, Şampiyonlar Ligi ön elemesinde Manchester United ile eşleşen Galatasaray’a kimse şans vermiyordu. İlk maçta Old Trafford’ta 2-0 geriye bile düşen Galatasaray, maçı 3-3 tamamlıyor, turu da Ali Sami Yen Stadyumu’nda 0-0 ile geçiyordu.

Ve Arif Erdem’in golündeki efsane Ümit Aktan anlatımı hala zihinlerimizde yer alıyor.

Devam edecek …

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.