PAYLAŞ

Transfer, dünya futbolcu borsası, futbolcu ve teknik adam verileri gibi rakamlar istatistiki değerleri ile muazzam bir veri tabanı konumundaki Transfermarkt, yine ufuk açıcı bir veriyi yayına aldı.

Transfermarkt.com.tr‘nin hazırlamış olduğu tabloda, Dünya futbol piyasasının liglere göre Gelir ve Gider dengesi bulunmakta.

Çin Süper Ligi’nin Hesap Bakiyesi

Paylaşılan bu tabloya göre  Çin Süper Ligi, Gider anlamında dünyanın en fazla transfer harcaması yapan ligi konumunda. Çin Süper Ligi yukarıdaki tabloya göre 179,54 milyon euro transfer giderine sahip. Çin Süper Ligi’ni enteresan kılan rakamlardan bir tanesi de hesap bakiyesi yani gelir ve gideri arasındaki bakiye.

Bu tabloda yer alan değerlere bakılacak olursa, Çin Süper Ligi 146,83 milyon euro hesap bakiyesi vermekte. Bu da gösteriyor ki, Çin Süper Ligi’nin haldur huldur transfere yönelmesinin yanında elinde değerleyecek henüz hiçbir yeteneğin bulunmaması.

Tabloda ikinci sırada yer alan İngiltere Premier Ligi‘nin 2016-17 sezonu transfer giderlerinin değeri tam 170,35 milyon euro.

Burada yani İngiltere Premier Ligi’ni konu aldığımızda öne çıkan istatistiki rakamın tabloda yer alan hesap bakiyesi değeri olduğunu görüyoruz. İngiltere Premier Ligi tam 21,15 milyon euro değerinde artı hesap bakiyesi vermekte. Bu da İngiltere Premier Ligi gibi bir ligin ihraç edebileceği de birçok değeri olduğunu vurgulamakta.

Eldeki Değerlere Önem Vermek

Spor Toto Süper Lig‘e geldiğimizde, ligimizin bu tabloda 9. sırada yer aldığını görüyoruz. Spor Toto Süper Lig’in 2016-17 verilerine göre gideri 22,95 milyon euro değerinde görülmekte.

8,91 milyon euro değerinde bir geliri olan Spor Toto Süper Lig, – 14,04 milyon euro hesap bakiyesine sahip.

Burada kuşkusuz dikkat çeken nokta Spor Toto Süper Lig‘in halen eksi bakiye vermesi. Ne kadar futbolcu ithal edersek edelim, mutlaka İngiltere Premier Ligi’ndeki gibi elde de ligimize maddi gelir yaratabilecek değerlerimiz olması gerekmekte. Bu tablo yani eksi hesap bakiyesinde oluşumuz direkt olarak buna işaret etmekte.

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.