PAYLAŞ

Türk futbolseverlerden özellikle 90‘lı yıllarda Şampiyonlar Ligi maçlarını takip edenlerin çoğu bilir ki, bu dönem televizyon yayınları anlamında çok özel bir dönemdir.

Hepimiz 90‘ların başlarında, müthiş bir heyecanla televizyon karşısında yerimizi almışızdır. Avrupa’nın en iyi takımları, en iyi futbolcuları ile ekranlarımızı süslerdi o yıllarda. Kendimizi alamazdık bu tutkuya ortak olmaktan.

Kendi içinde izleme ritülleri olan, türk futbolsever için önemli bir televizyon dönemiydi bu. Türk futbolsever heyecan içinde ekran karşısına geçer, neler yaşanırdı bu anlarda neler …

Efsanevi Şampiyonlar Ligi Müziği

Şampiyonlar Ligi deyince, hele hele 90‘lı yıllarda ilk olarak akla gelen bu efsanevi müziktir. Olağanüstü bir ritme sahip olan, UEFA Şampiyonlar Ligi jenerik müziği 1992 yılında Britanyalı besteci Tony Britten tarafından, ünlü Alman besteci George Frideric Handel‘den uyarlanarak yazılmış, Kraliyet Filarmoni Orkestrasınca kayıtları yapılmış ve Saint Martin Akademisi Korosu tarafından seslendirilmiştir.

Türk Takımlarına Yapılmış Yaratıcı Besteler

Şampiyonlar Ligi maçlarına çıkan Türk takımlarımız için, dönemin en popüler müzisyenleri enfes uyarlamalar yapmışlardır.

Her Futbolsever Tek Bir Kanala Endeksli

star

O yıllarda Türkiye’de Şampiyonlar Ligi maçlarının yayın hakkı sadece 1 kanala aitti ve o kanal da Star idi. Her Türk futbolsever kanal derdi olmadan ekran karşısına geçip, Avrupa’nın devlerini izleme imkanına sahip olurdu.

Avrupalıya Duyulan Hem Saygı Hem Hayranlık

milann

Türk futbolsever o yıllarda Avrupa takımlarına karşı inanılmaz bir saygı içerisindeydi. Milan nasıl oynar? Real Madrid‘te kim ne yapar? Manchester United‘ın futbol kültürü nedir? gibi soruların cevabını bulurdu Türk futbolseveri, Şampiyonlar Ligi ekranında.

Türk Futbolseverin Yeşil Saha İle İmtihanı

taraftar

Türk takımlarının Avrupa maçlarında arıza bir durum vardı çoğu zaman.

Kendini kaybeden taraftarlarımız, bir anda türlü taklalarla kendilerini saha içine atarlar, ortalığı karıştırırlar, can sıkarlardı.

Ve Tabiki Maç Spikeri Üstadlar

Avrupa maçlarından kulağımızın aşina olduğu duayen spikerlerimiz vardı o yıllarda.

Örneğin Bülent Karpat üstad vardı, hem kendine has üslübu hem de eğlendirici tazvırları ile kendisinini saygı ile hatırlıyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.