PAYLAŞ

Türk Futbolu‘nun en önemli sorunlarından bir tanesi, altyapılardaki organizasyon yetersizliği ve buradan yetişen genç futbolcuların nitelik anlamında azlığıdır. 

Özellikle yetersiz imkanlar, sahaların bakımsızlığı, altyapı antrenörlerinin çalışma şartları sonucunda idealist olamamaları ve genç Türk futbolcularının mantalite eksikliği, Türk Futbolu‘nun altyapılarının sorunlu bir hal almasının başlıca faktörleri arasındadır.

Genel hatları ile altyapılarda bu sorunlar yaşanırken, bazı kendini Türk Futbolu‘na adamış altyapı sistemleri de yok değildir. Bu anlamda çalışan ve Türk Futbolu‘na çok çok önemli isimler kazandıran idealist altyapıların başında Manisa şehrinin futbol takımı olan Manisaspor gelmektedir.

Türk Futbolu’nun Saygın Antrenörleri Manisa’da

Manisa altyapısı gerek oyuncu yetiştirme ve üst takıma gönderme gerekse nitelikli antrenör bulundurması ile adını Türk Futbolu’na altın harflerle yazdırmış bir camiadır. Her yıl altyapı ve genç takımlardan birçok futbolcuyu üst gruba yani A takıma kazandıran Manisaspor, bu anlamda göz dolduran bir kulüp aynı zamanda. Camianın içerisinde yer alan teknik kadro da Türkiye liglerinin çoğunda ismini duyurmuş, saygın eğitmenlerden oluşmakta.

Şu an Ünal Taşçı’nın Gençlik Geliştirme Programı Koordinatörlüğü‘nü sürdürdüğü Manisaspor altyapısında, Osman Bilik U19, Engin Filizkan U17, Eser Evin U16, İsmail Yalçın U15, Naci Duman U14 ve Namık Çelenk U12-13’lerin teknik sorumluluğunu üstlenen saygın antrenörlerimiz mevcuttur.

Ersun Yanal İmzalı Efsane Kadro

arda turan manisa

Ayrıca Manisaspor, sadece altyapıya verdiği önem ile değil, Türk Futbolu‘nun çok önemli isimlerini bir süre kendi kadrosunda bulundurup, deyim yerinde ise parıl parıl parlatıp, daha büyük takımlara göndermesi ile de bilinmekte.

Bu yıldızlardan en bilinenleri kuşkusuz, şuan Barcelona forması giyen Arda Turan, bir dönem Beşiktaş’ta da forma giyen Slovak forvet Filip Holosko, an itibariyle Fenerbahçe’nin ve milli takımımızın en gözde sol kanat oyuncularından Caner Erkin, yine bir dönem Beşiktaş forması giymiş ve Vestel Manisaspor’da kaptanlık yapan Uğur İnceman, şu an Çin’in Beijing Guoan takımında forma giyen, milli takımımızın santraforu Burak Yılmaz, Galatasaray’ın ve yine milli takımımızın vazgeçilmez isimleri Selçuk İnan ve Hakan Balta gibi isimler sayılabilir.

vestel manisa

Özellikle 2005-2006 sezonunda takımın başına geçen Ersun Yanal‘ın olduğu döneme dair Vestel Manisaspor kadrosunu hiçbir Türk futbolseverin unutmadığını sanıyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.