PAYLAŞ

Euro 2016 Avrupa Şampiyonası için artık sayılı günler kaldı. Heyecan dorukta. 10 Haziran-10 Temmuz arası Paris‘te gerçekleşecek olan bu muhteşem organizasyona Türk milli takımının da katılacak olmasının gururunu hep birlikte yaşıyoruz.

Bugüne kadar katıldığımız turnuvalarda, özellikle de son katıldığımız Euro 2008 Avrupa Şampiyonası‘nda gösterdiğimiz çarpıcı performans ile umutlarımız doruk noktada. Ancak tabiki her turnuva öncesinde yapılan değerlendirmeler, milli takım hakkındaki gruptan çıkar, çıkamaz, şöyle oynar, böyle oynar tarzındaki yorumlar yine ayyuka çıkmış gibi görünüyor.

Türkiye ya gruptan çıkamaz ya da final oynar.” gibi her turnuva öncesinde, güzide futbol yorumcularımız tarafından ortaya atılan bir öngörü vardır. Zaman zaman bu öngörü gerçeğe dönüşse de, çoğunlukla turnuva öncesi atopi tutmaları olarak tarihteki yerini alır.

Futkolik ekibi olarak “Türkiye ya gruptan çıkamaz ya da final oynar.” öngörüsünü destekleyecek 10 yaşanmış hikayeyi sizler için derledik.

Türk Milli Takımına Özel HIRSLANMA

arda turan

Türk milli takımına özel Hırs, İstek, Azim gibi sarsıcı kavramlar mevcuttur. Türkiye herhangi büyük bir turnuva öncesinde favori olmasa da, ön eleme gruplarında iyi futbol oynamasa da, maç içinde kötü durumlara düşse de, bir anda birşey olur, tüm takım canlanır, şaha kalkar ve maçı almaya odaklanır.

Grup Aşamasındaki Başarısız Tablolar

Büyük turnuvalarda Türk milli takımı genel olarak grup aşamalarında kötü bir futbol sergilemiştir. 2002 Dünya Kupası’nda nispeten kolay bir gruba düşen Türkiye, galibiyetleri son maçlara bırakmış, Euro 2008’de de Portekiz yenilgisiyle kötü bir grup startı almıştır.

Fatih Terim Patentli GAZLAMA

fatih terim

Türk milli takımının başında Fatih Terim var ise, her an herşey olabilir.

Mağlup durumdayken, bir anda gaza basılabilir, gitti denilen maç bir anda döndürülebilir.

Bkz: Euro 2008, Türkiye 3 Çek Cumhuriyeti 2

Yeni Jenerasyona Duyulan Güven

cenk tosun

Şu an milli takımı oluşturan genç jenerasyona tüm futbol camiası güven duyuyor. Aslında her nesle güven duyuyor Türk futbol camiası. Bu jenerasyondaki Ozan Tufan, Oğuzhan Özyakup, İsmail Köybaşı, Olcay Şahan, Volkan Şen, Cenk Tosun, Semih Kaya …vb isimlere de aynı güven duyuluyor.

EURO 2008 Son Dakika Destanları

EURO 2008 son dakika geri dönüşlerinin, inanılmaz maç çevirişlerin, olağanüstü bir sihrin ürünüydü, Türk milli takımı için. Bu özellik halen geçerliliğini korumakta.

İşte efsanevi Semih Şentürk Golü;

Eleme Turlarındaki Kazanma Arzusu

türkiye

Grup aşamalarında her ne kadar başarısız olsa da Türk milli takımı, eleme maçlarında kendisine güveni geri gelir. Karşısına kim çıkarsa çıksın şansı en az rakibi kadardır.

Yenilmiş olsak da Euro 2008’deki Almanya, Yarı Final maçını kim unutabilir ki?

Biz Bitti Demeden Bitmez!

Türk milli takımı Euro 2016’ya giderken de işi son dakikaya bırakmıştır. Zaten bu doğasında vardır. Ama bir gerçek vardır ki, şu söz Tğrk milli takımının artık sloganıdır;

“Biz Bitti Demeden Bitmez!”

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.