PAYLAŞ

Şampiyonlar Ligi ve Madrid denildiğinde son dönemlerde akla ilk gelen Real Madrid ve Atlético Madrid takımlarıdır. La Liga devlerinden olan bu iki takımın aynı şehirden çıkması tesadüf müdür bilemeyiz ama bu iki takımın maçlarının izlemeye değer olduğuna emin olabiliriz. Bu keyifli futbolu sağlayan etmenlere bakacak olursak, iki takımın sahip olduğu iyi ve kaliteli oyuncular ile başlarındaki kaliteli teknik adamlardır. Çoğu zaman izlemeye doyamadığınız futbolcular bu takımların bir parçasıdır; ancak hepsi 2 takıma dağılmış bir vaziyette olduğundan aynı maçta izlemeniz için tek gereken koşul birbirleriyle mücadele etmeleridir.

La Liga devlerinden Atlético Madrid ve Real Madrid’in kendi aralarında yaptıkları ve derbi adı verilen bu maçlar şüphesiz hepimiz için heyecan vericidir. Henüz efsaneleşmemiş olsalar dahi, unutulmazlar olmaya aday futbolcuları sahada top koştururken izlemek her futbolsever için son derece keyifli dakikalardır. Üstelik bu takımların başarıları öylesine yüksektir ki, sadece La Liga karşılaşmalarında değil; aynı zamanda Şampiyonlar Ligi maçları gibi uluslararası kupalarda da karşımıza çıkmaktadırlar ve büyük futbol şölenlerine sahne olmaktadırlar.

Sizler için, 28 Mayıs Cumartesi günü, Real Madrid ile Atlético Madrid arasından oynanacak Şampiyonlar Ligi maçından esinlenerek iki takımında gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından kurulu bir kadro oluşturduk ve daha önce oynadıkları mevkilere yerleştirdik. Bakalım iki Madrid ekibi bir olsaydı ortaya ne çıkacaktı. İşte cevabı!

 

 1. İlker Casillas – Real Madrid (Kaleci)

Şampiyonlar Ligi-1

1981 Madrid doğumlu tecrübeli file bekçisi, Real Madrid takımının alt yapısına yetişmiş ve 1999 yılında A takımına yükselmiştir. 2015 yılında, neredeyse 20 yılını verdiği Real Madrid takımından Porto’ya geçen Casillas, futbol kariyeri boyunca 771 resmi maça çıkmış ve tecrübesine her geçen gün tecrübe katmıştır. Oyuncunun geçmişinde 1 Dünya Kupası, 2 Avrupa Kupası Şampiyonluğu, 3 Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu, 2 UEFA Süper Kupası Şampiyonluğu, 2 Dünya Kupa Galibi  Kupası Şampiyonluğu, 1 FIFA-Klub Weltmeister Kupası Şampiyonluğu, 5 La Liga Şampiyonluğu, 2 İspanya Kupası Şampiyonluğu ve 4 İspanyol Süper Kupası Şampiyonluğu bulunmaktadır.

 

 1. Carlos Aguilera – Atlético Madrid (Defans)

Şampiyonlar Ligi-2

1969 Madrid doğumlu Juan Carlos Aguilera, Atlético Madrid altyapısında yetiştikten sonra, 1993 yılına kadar A takımıyla maçlara çıkmış, daha sonra İspanya’nın Tenerife takımına transfer olmuştur. Başarılı sağ bek oyuncusu, 1996 yılında Atlético Madrid’e geri dönmüş ve 2005 yılında, bu takım formasıyla futbol kariyerine son vermiştir. Kariyeri boyunca 271 resmi maça çıkmış ve 14 gol kaydetmiş olan futbolcu oynadığı takımlarda birçok başarıya imza atmıştır.

 

 1. Fernando Ruiz Hierro – Real Madrid (Defans)

 Şampiyonlar Ligi-3

1968 Malaga doğumlu İspanyol Fernando Ruiz Hierro, İspanyol takımı Vélez-Málaga ve Malaga takımında alt yapı kariyerini tamamlamıştır. Usta stoper, alt yapı kariyerinden sonra yine İspanya’nın Valladolid takımında profesyonel futbol kariyerine başlamıştır. 1989 yılında Real Madrid’e transfer olan ve kaptanlık yapan Hierro, 2003 yılında Katar’ın Al Rayyan takımına transfer olmuş, burada 1 yıl oynadıktan sonra İngiltere’nin Bolton Wanderers takımına transfer olup sezon bitiminde futbola veda etmiştir. Kariyerinde çıktığı, 639 resmi maçta 140 gol kaydetmiş olan tecrübeli stoper kariyeri boyunca, hepsi Real Madrid’le birlikte olmak üzere 3 Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu, 2 La Liga Şampiyonluğu ve 1 Dünya Kupa Galibi Kupası Şampiyonluğu görmüştür.

 

 1. Manolo Sanchis – Real Madrid (Defans)

Şampiyonlar Ligi-4

1965 yılında Madrid’de doğmuş olan Manolo Sanchis Hontiyuelo, 1979-1983 yılları arasında Real Madrid alt yapısında top koşturarak futbol yaşamına başlamıştır. Alt yapı kariyeri sonlandıktan sonra 1983 yılında Real Madrid’in rezerv takımı olan Real Madrid Castilla’da 1 yıl oynamış olan futbolcu, daha sonra transfer olduğu Real Madrid’den başka hiçbir kulüpte oynamamıştır. İspanyol Milli takımının da 1992 yılına kadar vazgeçilmezlerinden olan usta defans oyuncusu çıktığı toplam 581 resmi maçta 36 gol kaydetmiştir. Manolo Sanchis, kariyeri boyunca 2 Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu ve 1 La Liga Şampiyonluğu yaşamıştır.

 

 1. Roberto Carlos – Real Madrid (Sol Bek)

Şampiyonlar Ligi-5

1973 doğumlu Roberto Carlos da Silva Rocha, Brezilya’nın  São Paulo şehrinde dünyaya gelmiştir. Profesyonel futbol kariyerine Brezilya’nın União São João takımında başlamış olan usta sol bek, 1993 yılında yine Brezilya’nın Palmeiras’a transfer olmuş, buradan da 1995 yılında İtalya’nın İnter takımına geçmiştir. 1996 yılında Real Madrid’e transfer olan Roberto Carlos, burada 11 yıl top koşturduktan sonra 2007 yılında 2 sene formasını terleteceği Fenerbahçe’ye transfer oldu. Buradan ülkesine dönmeyi tercih eden tecrübeli futbolcu, 2010 yılında Brezilya takımlarından Corinthians’a, 2011 yılında da Rusya’nın Anzhi takımına transfer olarak sezon sonunda profesyonel futbol kariyerini sonlandırdı.

Anzhi’de yardımcı antrenör olarak göreve gelen Carlos, 2013 yılında Sivasspor, 2015 yılında Akhisar Belediyespor ve aynı yıl hala başında olduğu Hindistan’ın Delhi Dynamos takımlarının teknik direktörlüğünü yaptı. Kariyeri boyunca 731 resmi maçta 85 gol atan Carlos Brezilya Milli Takımı’nın da vazgeçilmezlerinden olmuştu. 1992-2006 yılları arasında milli takım kariyeri de bulunan oyuncunun geçmişinde 1 Dünya Kupası Şampiyonluğu, 3 Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu, 4 La Liga Şampiyonluğu, 2 Brasilianischer Meister Şampiyonluğu ve 3 Dünya Kupa Galibi Şampiyonluğu bulunmaktadır.

 

 1. Luis Aragones – Atlético Madrid (Orta Saha)

Şampiyonlar Ligi-6

1938 Madrid doğumlu José Luis Aragonés Suárez Martínez, profesyonel futbol kariyerine İspanya’nın Getafe takımında başlamış, daha sonra 1958 yılında Real Madrid’e transfer olmuştur. İspanya’nın Revreativo, Hércules ve AD Plus Ultra takımlarında kiralık olarak da oynamış olan Aragones yine İspanya’nın Real Oviedo ve Real Betis takımlarında oynadıktan sonra 1964’te 10 yıllık Atlético Madrid serüvenine başlamıştır.

İspanya Milli Takımı’nda da oynamış olan usta orta saha oyuncusu futbol kariyerini sonlandırdıktan sonra İspanya’nın Atlético Madrid, Real Betis, Barcelona, Espanyol, Sevilla, Valencia, Real Oviedo, Mallorca ve İspanya Milli Takımı’nın teknik direktörlüğünü yaptı. Son olarak Fenerbahçe’nin de çalıştırıcılığını yapmış olan Luis Aragones 2014 yılında hayatını kaybetti. Kariyeri boyunca toplam 375 resmi maçta forma giymiş olan usta orta saha, kariyeri boyunca, 163 gol kaydetmiş ve 1 La Liga Şampiyonluğu, 3 İspanya Kral Kupası Şampiyonluğu, 1 İspanya Süper Kupası Şampiyonluğu, 1 Kıtalararası Kupa Şampiyonluğu ve 1 Avrupa Kupası Şampiyonluğu görmüştür.

 

 1. Zinédine Zidane – Real Madrid (Orta Saha)

Şampiyonlar Ligi-7

1972, Marsilya doğumlu Cezayir asıllı Fransız futbolcu, alt yapı kariyerini Fransa’nın Saint Henri, Septèmes-les-Vallons ve Cannes takımlarında tamamladıktan sonra 1989 yılında profesyonel futbol kariyerine başlamıştır. Cannes takımında başladığı profesyonel kariyerine, 1992’de yine Fransa’nın Bordeaux takımında devam eden usta orta saha oyuncusu, 1996 yılında Juventus’a transfer olmuş, buradan da 2001 yılında Real Madrid’e geçmiştir. 1988-2006 yılları arasında Fransa Milli Takımı’nda da oynamış ve futbol kariyeri sonlandıktan sonra Real Madrid’de yardımcı antrenör olarak göreve başlamıştır.

2014 yılında Real Madrid’in rezerv takımı Real Madrid Castilla takımında teknik direktör olan Zidane 2016 yılında Real Madrid’in A takımının başına getirilmiştir. Zidane, Kariyeri boyunca 614 resmi maçta 131 gol kaydetmiş ve 1 kez Avrupanın En İyi Oyuncusu ve 3 kez Dünyanın En İyi Oyuncusu seçilmiştir. Geçmişinde, 1 Dünya Kupası Şampiyonluğu, 1 Avrupa Kupası Şampiyonluğu, 1 Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu, 1 La Liga Şampiyonluğu, 2 İspanyol Süper Kupa Şampiyonluğu, 2 İtalya Serie A Şampiyonluğu, 2 Dünya Kupa Galibi Şampiyonluğu, 2 UEFA Süper Kupa Şampiyonluğu ve 1 İtalya Süper Kupası Şampiyonluğu bulunmaktadır.

 

 1. Paolo Futre – Atlético Madrid (Orta Saha)

Şampiyonlar Ligi-8

1975 yılında Portekiz’in Montijo şehrinde doğan Paulo Jorge dos Santos Futre, alt yapı kariyerini Portekiz’in Montijo ve Sporting Lizbon takımlarında sürdürmüş ve yine Sporting Lizbon takımında profesyonel futbol kariyerine başlamıştır. 1984 yılında Porto’da top koşturmaya başlayan Futre, 1987 yılında Atlético Madrid’e geçmiş ve burada 6 sene bu formayı terletmiştir. Daha sonraki yıllarda Benfica (Portekiz), Marsilya, Reggina (İtalya), Milan (İtalya) ve West Ham United (İngiltere) gibi takımlarda oynadıktan sonra Atlético Madrid’e geri dönüp 1 sene burada oynayan usta orta saha, 1998 yılında Japonya’nın Yokohama Flügels takımına transfer olmuş ve sezon sonunda futbol kariyerini sonlandırmıştır. Futbol kariyeri boyunca 371 resmi maçta 84 gol kaydetmiş olan Futre, Portekiz Milli Takımı’nda da 12 sene oynamış ve futbol kariyerinde birçok başarıya imza atmıştır.

 

 1. Alfredo di Stefano – Real Madrid (Forvet)

Şampiyonlar Ligi-9

1926 yılında Arjantin’in Buenos Aires şehrinde dünyaya gelen Alfredo di Stefano Laulhé, 1943 yılında Arjantin’in River Plate takımında profesyonel futbol kariyerine başladı ve yine Arjantin’in Huracan ve Kolombiya’nın Millonarios takımlarında top koşturduktan sonra, 1953 yılında Real Madrid’e transfer oldu. 11 yıl boyunca Real Madrid formasını terleten usta hücum oyuncusu, 1964 yılında İspanya’nın Espanyol takımına transfer olarak 1966 yılında futbol kariyerini sonlandırdı. Milli takım kariyeri oldukça ilginç bir serüven haline dönüşmüş olan Stefano, 1947-1949 yılları arasında Arjantin Milli Takımı’nın formasını, 1949 yılında Kolombiya Milli Takımı formasını ve 1957-1961 yılları arasında İspanya Milli Takımı formasını giydi.

Profesyonel futbol kariyerinden sonra Elche (İspanya), Boca Juniors (Arjantin), Valencia (İspanya), Sporting Lizbon (Portekiz), Rayo Vallecano (İspanya), CD Castellón (İspanya), River Plate (Arjantin) ve Real Madrid takımlarında teknik direktörlük yaptı. Pele’nin, “Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu” olarak nitelendirdiği Alfredo di Stefano, kariyerinde çıktığı 553 resmi maçta 399 gol kaydederek tarihe adını yazdırmayı başardı. 2 kez Avrupanın En İyi Futbolcusu seçilmiş ve oynadığı takımlarda 5 Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu, 9 La Liga Şampiyonluğu, 1 İspanya Kupası Şampiyonluğu, 4 Kolombiyalı Şampiyonluğu, 1 Amerika Kupası Şampiyonluğu, 1 Dünya Kupa Galibi Şampiyonluğu ve 2 Arjantin Ligi Şampiyonluğu elde etmiştir.

 

 1. Raúl González – Real Madrid (Forvet)

1Şampiyonlar Ligi-10

977 Madrid doğumlu Raúl Gonzalez Blanco, 1987 yılında İspanya’nın San Cristóbal de los Ángeles takımında alt yapı kariyerine başladı. Buradan sonra Atlético Madrid ve Real Madrid takımlarının alt yapısında da top koşturmuş olan Raúl, 1994 yılında profesyonel futbol kariyerine Real Madrid takımında başladı. 2010 yılına kadar Real Madrid formasını terleten tecrübeli forvet oyuncusu, daha sonra Almanya’nın Schalke 04 takımına buradan da 2012 yılında Katar’ın Al-Sadd takımına transfer oldu.

2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri Ligi’nin New York Cosmos takımında futbol kariyerini sonlandıran başarılı hücum oyuncusu, kariyeri boyunca 783 resmi maçta 318 gol kaydederek unutulmazlar listesine adını yazdırdı. Raúl González, 1994-2006 yılları arasında İspanyol Milli Takımı’nın da vazgeçilmezleri arasında yer aldı. Geçmişinde, 3 Şamiyonlar Ligi Şampiyonluğu, 1 UEFA Süper Kupa Şampiyonluğu, 1 Almanya Kupası Şampiyonluğu, 1 Almanya Süper Kupası Şampiyonluğu, 6 La Liga Şampiyonluğu, 4 İspanya Süper Kupası Şampiyonluğu, 2 Dünya Kupa Galibi Şampiyonluğu ve 1 de Amerika Birleşik Devletlerinde kazandığı kupa bulunmaktadır.

 

 1. Paco Gento – Real Madrid (Forvet)

Şampiyonlar Ligi-11

1933 Guarnizo doğumlu Francisco Paco Gento López, profesyonel futbol kariyerine 1952 yılında İspanya’nın Racing Santander takımında başladı. Burada 1 yıl oynadıktan sonra 1953 yılında Real Madrid’e transfer oldu. Futbol kariyerini sonlandırdığı 1971 yılına kadar başka takıma transfer olmamış olan Paco Gento, 1956-1969 yılları arasında İspanyol Milli Takımı’nın da vazgeçilmezlerinden oldu. Kariyeri boyunca çıktığı 482 resmi maçta 133 gol kaydeden tecrübeli forvet Geçmişi boyunca 1 Avrupa Kupası Şampiyonluğu, 6 Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu, 12 La Liga Şampiyonluğu, 2 İspanya Kupası Şampiyonluğu ve 1 Dünya Kupa Galibi Şampiyonluğu yaşamıştır.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.