PAYLAŞ

Eski adı ile Şampiyon Kulüpler Kupası olan, 1992 yılında formatı değişen ve o tarihten bugüne kadar Şampiyonlar Ligi adı ile gelen, kulüpler bazında Futbol’daki en büyük ve güzide organizasyonun bu yıl oynanacak finaline artık çok az bir süre kaldı.

1992 yılından bu yana Şampiyonlar Ligi‘nden ne takımlar geldi geçti. Kimisi halen Avrupa’nın önemli kulüplerinden, kimisi ise 90‘lardan futbolseverlerin anılarında kalan tatlı bir esinti mahiyetinde.

Futkolik ekibi olarak, 90‘lı yılların Şampiyonlar Ligi takımlarından, o yıllarda her futbolsever tarafından bilinen, birçok önemli takıma sahayı dar eden ancak günümüzde güzel bir hatıradan ileriye gidemeyen unutumaz kulüplerini tekrar hatırlamak istedik.

ROSENBORG

Şampiyonlar Ligi’nin ilk yıllarının gediklisi olan Norveç temsilcisi Rosenborg, o yıllarda birçok büyük takıma da ters geliyordu.

Bu ligde tam 21 maç oynamış olan Rosenborg ile ilgili futbolseverlerin hafızalarındaki en önemli anekdot ise 1996 yılındaki grup maçında 2-1 kazandıkları unutulmaz Milan maçıydı.

SPARTAK MOSKOVA

Tam 18 Şampiyonlar Ligi maçına çıkmış olan Rus temsilcisi Spartak Moskova 90’lı yılların en göz önündeki takımlarından biriydi.

1998 yılında Real Madrid’i 2-1 yendikleri maç halen unutulmazlar arasında.

GOTEBORG

goteborg

Şampiyonlar Ligi tarihinde tam 15 maça çıkan İsveç temsilcisi Göteborg, 90’lı yıllarda hemen hemen her futbolseverin bildiği bir ekipti.

1995 yılında çeyrek finale kadar çıkan Göteborg, Alman devi Bayern Münih ile ilk maçta 0-0 ikinci maçta da 2-2 berabere kalmış, deplasman gölü kuralına kurban gitmişti.

AUXERRE

Fransızların o yıllarda Şampiyonlar Ligi’ne soktukları özel takımlardan biri de Auxerre idi.

Auxerre, oynadığı kaliteli futbolla adından söz ettirip, güçlü takımlara kök söktürüyordu.

GRASSHOPPERS

İsviçre’nin Grasshoppers takımı, 90’lı yıllarda görmeye alıştığımız ekiplerden biriydi.

Özellikle 1995-96, 1996-97 ve 1998-99 sezonlarında güçlü ekiplere sahayı dar ediyorlardı. İşte Ajax’ı Amsterdam’da 1-0 yendikleri maç;

HAJDUK SPLİT

90’lı yıllarda Hırvatların en önemli takımlarından biri de kuşkusuz Hajduk Plit idi.

Özellikle 1995 yılındaki çıkışı ile göz dolduran Hajduk Split, o yıl Ajax ile çeyrek final oynamıştı.

GLASGOW RANGERS

İskoçların efsanevi takımlarından Glasgow Rangers, 90’lı yıllarda Şampiyonlar Ligi’nde gördüğümüz bir ekipti.

Özellikle 1995 yılında düştükleri Juventus, Borussia Dortmund, Steaua Bükreş’li grup, kendileri için zor olsa da, onadıkları futbol takdire şayandı.

CLUB BRUGGE

1992-93, 1996-97 ve 1998-99 yıllarından aşina olduğumuz Belçika temsilcisi Club Brugge, Şampiyonlar Ligi’nin o yıllardaki sürprizlerindendi.

İşte Daniel AMOKACHI‘li Club Brugge;

ANDERLECHT

anderlecht

Şampiyonlar Ligi’nin 90’lı yıllarına kök salmış ekiplerden biri de Belçika’nın bir başka temsilcisi Anderlecht idi.

1993-94, 1994-95 ve 1995-96 sezonlarında peşi sıra yer almışlardı, grup aşamalarında.

RAPİD WİEN

Ve yazımızın ilk bölümünün son temsilcisi, Avusturya’dan, Rapid Wien.

Onları türk futbolseveler olarak özellikle Fenerbahçe’nin 1996 yılındaki Juventus’lu, Manchester UNİTED’lı, Rapid Wien’li grubundan hatırlamaktayız.

 

Bilgi

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.