PAYLAŞ

Futbol, yeryüzünde en çok ilgi çeken sporların başında gelir. Dünya üzerinde birçok ülkeden, milyarlarca insan futbol karşılaşmalarına ilgi gösterir. Gerek taraftarlık içgüdüsü gerekse futbolun güzelliklerini izlemek için dünyanın bir ucundan diğer ucuna sayısız insan seyahat eder, bu temaşa sporunun hazzına varır.

Futbol, doğası gereği izleyicisinin gözüne hoş gelen aksiyonların sergilendiği sporların başında yer alır. Futbol’un bu yönüne dair ortaya konan her ürün, futbol izleyicisi tarafından beğeni ile karşılanmıştır. İşte futbol kulüpleri bazında bu oyunu izleyicisinin gözünde sanata çeviren takımlardan biri de İtalyan devi Milan’ın teknik direktör Arrigo Sacchi yönetimindeki yıllarıdır.

1988 ile 1990 yılları arasında sahada sergilediği sanatsal futbol ile tüm futbolseverlerin beğenisini kazanan bir takım olmayı başarmıştır o yıllarda Milan. Her an kaleyi yoklayan, rakibinin üzerine giden, ofansif yönü çok güçlü bir ekiptir. Futbol tarihinin gelmiş geçmiş en önemli kulüp takım performansları baz alındığında en üst sıralarda gösterilen Arrigo Sacchi’li Milan, o yıllarda rakiplerinin üzerinden buldozer gibi geçer.

Gelin, bu harika takımın en önemli yıldızlarına kısaca tekrar hatırlayıp, bu muhteşem futbol resitalinin yapıldığı yıllara bir geri dönüş yapalım.

 

Marco Van Basten

Hollanda’nın dünya futboluna kazandırdığı nadide santraforlardan biri belki de birincisidir, Marco Van Basten. Topla olağanüstü yumuşak, son derece teknik ve kale ile her daim yakın bir ilişki içerisindedir. O’nun muhteşem gollerini izlerken sadece şapka çıkarırsınız.

Ruud Gullit

Dönemin Milan’ının beynidir, Ruud Gullit. Teknik kapasitesi son derece yüksek olan Hollandalı futbolcu, takımı ataklara çıkarıştaki tempolu tarzı ve güçlü yapısı ile dikkat çekmiştir o yıllarda.

milano

 

Frank Rijkaard

Milan’ın bahsettiğimiz takımını bir yap-boz olarak düşünürsek eğer, Frank Rijkard orta sahadaki rolü ile bu puzzle ın tamamlayıcı parçasıdır adeta. Fizik kondisyonu yüksek, prese dayalı oyun yapısı gelişmiş, teknik anlamda da son derece kıvrak bir futbolcudur Hollandalı yıldız.

Paolo Maldini

Uzun yıllar Milan forması giyen, daha sonra kaptanlık da yapan ve kulübün efsaneleri arasında yer alan Paolo Maldini, dönemin Milan’ının genç, hırslı, çabuk sol bekidir. 4-4-2 sistemini benimseyen takımda birçok orta saha futbolcusunu kıskandıracak bir teknik kapasitesi ve topu oyuna iyi sokuşu ile özel bir yer edinmiştir.

Baresi

Franko Baresi

İtalyan savunma oyuncusu profilinin tam karşılığıdır adeta Franko Baresi. Sert, çabuk, ikili mücadelelerde ayakta kalan, son müdahalelerde etkili ve rakipleri için her an zorluk çıkaran bir liberodur kendisi.

Carlo Ancelotti

Yıllar sonra Milan’ın başında da yer alacak olan Carlo Ancelotti, sözünü ettiğimiz efsane takımın temposu hiç düşmeyen orta saha futbolcularından biridir. Kazandığı toplarla uzak mesafeden kaleyi yoklayan, ceza sahası içinde de varlık gösterebilen Ancelotti, takım için önemli bir mihenk taşıdır.

Son olarak Ancelotti’nin bahsettiğimiz dönemin efsane Milan takımının futbol felsefesi için söylediği bu söz ile bitirelim;

“We defended by attacking and pressing.” “Biz, atak futbol oynayarak ve pres yaparak savunurduk”

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.