PAYLAŞ

Arda Turan transferi ile Türk futbol severlerin kalbini tekrar fetheden Katalan Futbol Devi Barcelona, 6 yıllık planı içinde 1 Milyar EURO gelir barajını aşan ilk kulüp olmayı hedeflediğini açıkladı. Mevcut gelirinin yaklaşık 600 Milyon EURO civarında olduğunu bildiğimiz Katalanların bu planı, İngiltere Premier Lig’inin her geçen yıl gelişen gelir artışından nemalanan İngiliz futbol devlerine karşı bir atağı olarak da değerlendirilebilir.

Josep_Maria_Bartomeu (1)

Efsane kulübün başkanı Josep Maria Bartomeu, geçtiğimiz günlerde verdiği röportajda konuyu şu şekilde açıkladı: “Barcelona için asıl tehlike, büyük oyuncuları ve yıldız futbolcuları kaybetmek değildir. Zira, teklifler ile çok rahat mücadele edebiliriz. Asıl konu, La Masia’da yetişen ve Barcelona futbol takımında henüz ilk 11’de forma şansı bulamadan, Premier League kulüpleri tarafından kapılan genç yeteneklerimizdir.” Bu futbolculara örnek olarak, Adama Traore, Hector Bellerin, Marc Muniesa ve Oriol Romeu verilebilir.

FC_Barcelona_Team_2,_2011

Öte yandan, Barcelona, kulübün varlığını yurt dışında da genişletmeyi planlıyor. Dünya çapında tahmini 450 Milyon seveni olan Katalan futbol kulübünün aynı zamanda da 200 Milyon civarında sosyal medya takipçisi olduğu biliniyor. Mevcutta, sadece Hong Kong’da ticari ofisi bulunan Barcelona, önümüzdeki dönemde Sao Paolo, New York ve Shanghai’de de ofisler açacak. Brezilya’da ticari ofis açacak olmaları, Katalan Devi’nin yeni bir sıra dışı hareketi olarak kayıtlara geçecek.
Tifo_at_Camp_Nou

Aynı zamanda, Barcelona, Camp Nou’nun 97.500 kişilik kapasitesini, özellikle VIP locaları arttırmak suretiyle 105.000 kişiye genişletecek.

hqdefault

Futbolda, gelirleri arttırmanın en önemli araçlarından birisi de, tabi ki forma sponsorluğudur. Barcelona, bu konu ile de çalışmalar yapmakta. Barça, sene sonunda, Katar Havayolları ile olan sözleşmelerini yenileyip, yaklaşık 33 Milyon EURO olan bu gelirini de arttırmak istiyor. Başkan Bartomeu ise forma sponsorluğuyla ilgili konuya şu sözlerle noktayı koymuş: “Barcelona, eskiden göğüs reklamı almadan ya da Unicef’e “jest” yaparak diğer takımlardan kendini ayırırdı ve fark yaratırdı. Ama o günler çok geride kaldı.”

 

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.