PAYLAŞ

Bu haftasonu Spor Toto Süper Lig‘de nefesler tutulacak, son şampiyon Beşiktaş ile Galatasaray, Vodafone Arena Stadyumu‘nda 24 Eylül Cumartesi akşamı saat 20:00‘de  müthiş bir maça çıkacaklar.

İki ezeli rakip ve ebedi dost arasında nice muhteşem maçlar oynandı tarihte. İşte şimdi Beşiktaş ve Galatasaray arasında oynanan ve hafızalara kazınan en önemli 6 lig maçını tekrar hatırlamak ve o günleri yaad etmek istedik.

Beşiktaş 4 Galatasaray 3, 09/05/1992

1991-92 sezonunda Gordon Milne yönetimindeki Beşiktaş, Lig’in şampyonluk maçında, o tarihte Lig’in lideri konumunda İnönü Stadyumu’nda, ezeli rakip Galatasaray önüne çıkıyordu. Mustafa Denizli yönetimindeki sarı kırmızılılar ise bu maçta herşeyini ortaya koymaya hazırdı.

Bu müthiş maç Rambo Yusuf’un penaltı golü ile başlıyordu, 0-1. Şifo Mehmet durumu 1-1’e getirmekte gecikmiyor ve bu ilk yarının skoru oluyordu. İsmail ile ikinci yarıda bir kez daha öne geçiyordu sarı kırmızılılar, 1-2. Ve bu gole cevap hemen Sergen Yalçın’dan geliyordu, 2-2. Hamza Hamzaoğlu maçta 3. kez Galatasaray’ı öne geçiriyordu. Bu gole Ali Gültiken’in cevabı gecikmiyordu, 3-3. Ve maçtaki son gol Şifo Mehmet’ten geliyor, Beşiktaş 4-3 kazanarak şampiyonluk tutu atıyordu.

Beşiktaş 1 Galatasaray 3, 5 Aralık 1992

Beşiktaş’ın ligi domine ettiği yıllarda, 48 maç üst üste yenilmeme rekoruna sahip olduğu bir dönemde, Galatasaray, İnönü Stadyumu’nda siyah beyazlılara yenilgiyi tattırıyordu.

Maçta Recep Çetin ve Metin Tekin’in kırmızı kartla atılması ile 9 kişi kalan siyah beyazlılar, 1-0 öne geçiyor ancak Galatasaray daha sonra bulduğu 3 gol ile maçı 3-1 kazanıyordu. Maçta sarı kırmızılı takımda da Muhammet kırmızı kartla oyun dışı kalmıştı.

Galatasaray 1 Beşiktaş 1, 22/05/1993

1992-93 sezonunun en önemli derbisinde ligin bitimine 1 hafta kala Ali Sami Yen Stadyumu’nda karşılaşan 63’er puanlı Galatasaray ve Beşiktaş arasındaki maç nefesleri kesmişti.

Hakan Şükür ile 1-0 öne geçen Galatasaray’a cevap, Madida’nın düşürülmesi ile kazanılan penaltıyı ağlara yollayan Feyyaz Uçar ile geliyor, maç 1-1 bitiyordu. Ve Şampiyonluk son haftaya kalıyordu.

Beşiktaş 1 Galatasaray 0, 25 Mayıs 2003

Sergen attı, şampiyonluk geldi

Ercan Taner

2002-2003 sezonunun final maçında bitime 1 hafta kala İnönü Stadyumu’nda karşılaşan ezeli rakipler arasında o güne kadar 5 puanlık bir fark vardı be Beşiktaş liderdi.

Son ana kadar nefes kesen maçı 90. dakikada Sergen Yalçın’ın golü ile 1-0 kazanan siyah beyazlılar 100. yıllarında şampiyon oluyorlardı.

Beşiktaş 2 Galatasaray 3, 05/03/1998

Galatasaray’ın Hakan Şükür’lü, Hagi’li, Popescu’lu, Arif Erdem’li, Tugay Kerimoğlu’lu kadrosu ile ligi domine ettiği ve 4 sene üst üste şampiyon olduğu sezonlar.

İnönü Stadyumu’nda oynanan maçta Hakan Şükür’ün (2) ve Suat Kaya’nın gollerine yanıt Beşiktaş’tan Ertuğrul Sağlam ve Sergen Yalçın’dan geliyor Galatasaray maçı 3-2 kazanıp, şampiyonluğa koşuyordu.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.