PAYLAŞ

Futbol kulüplerinin şüphesiz en büyük amacı sportif olarak başarı kazanabilmektir. Kimi kulüp şampiyonluğu hedeflerken, kimisi de Avrupa Kupaları’na gitmeyi hedefleyebilir. Aslında tek hedef şampiyonluk da değildir. Bazı takımlar oynadıkları kümede kalma mücadelesi verirler, bazısı da birçok dalda şampiyonluk ister. Hal böyle olunca ellerinden geldiğince takıma takviye yapmak ister, takımlarını sportif başarıya götürecek kadroları oluşturmaya çalışırlar. Bunu yaparken, bazı kulüpler hazırı satın almayı tercih ederek iyi oyuncuları transfer edip takımlarına katarlar. Ancak, kimi kulüpler vardır ki, alt yapıya önem verip önceliği oradan çıkan genç yeteneklere verirler. Tabi bu kulüpler, yetiştirdikleri oyuncuları sadece kendi takımlarına değil tüm dünyaya da kazandırmış olurlar.

Bu doğrultuda, futbolseverlere keyif veren futbolcuları takımlarına ve dünyaya kazandırma konusunda uzman olan, gizli kahraman niteliğinde kulüpler vardır. Siz belki bir futbolcuyu transfer olduktan sonra farkeder, o futbolcuyu güncel olarak oynadığı kulüple bağdaştırırsınız. Ancak, bu oyuncuları dünya futboluna kazandırırken perde büyük bir role sahip olan kulüpleri de unutmamak gereklidir. Bizde  sizler için bu gizli kahraman niteliğindeki, birçok oyuncunun bugünlere gelmesinde etkili olan kulüpleri sıraladık. İşte o takımlar;

1. Ajax

Ajax

Ajax dediğimizde akla ilk gelen özellikleri, Hollanda Ligi’nin başarılı takımı olması ve dünyanın ekol takımlarından birisi olmasıdır. Altyapıya verdiği önem ile örnek kulüpler arasında olan Ajax, “Gelecek” anlamına gelen “De Toekomst” isimli akademisi bulunuyor. Burada diğer kulüplerden farklı olarak yetiştirilen genç futbolcuların 2 aylık durum raporlarını çıkarılıyor ve  aileleriyle de iletişim kurularak onların sorunları veya eksiklikleri aileleriyle birlikte gideriliyor. Swot Analizi tekniğiyle genç futbolcuların altyapıda bulundukları süreç boyunca, teknik, kavrama, zeka, hız ve kişilik analizlerini yapılıyor ve onların iyi veya kötü yanlarını ortaya çıkarılıyor. Ajax altyapısındaki oyuncuların aynı zamanda kulübün felsefesiyle örtüşmesine özen gösteriliyor. Tüm bunlar sayesinde uzun süreçte başarılı futbolcular yetiştirmeyi hedefleyen Ajax’ın altyapısında yetişen futbolcular arasında; Johan Cyruff, Wesley Sneijder, Dennis Bergkamp, Luis Suarez, Vermaelen, Van der Sar ve Van der Vaart bulunuyor.

2.Barcelona

Barcelona

İspanya La Liga’nın başarılı kulüplerinden Barcelona’nın altyapısı kendi büyüklüğüyle eşdeğerdir diyebiliriz.  Çiftlik evi anlamına gelen “La Masia” isimli futbol akademisinde altyapı çalışmalarını sürdüren Barcelona, bu akademide öğrencilere kolej derslerinin de gösterilmesi felsefesini benimsemiştir. Bunun sebebi genç futbolculara mental olarak da bir felsefe aşılayabilmektir. Genç yetenekler önce anlaşmalı olunan 15 kulüpte oynatılır ve daha sonra La Masia’ya altyapı eğitimi verilmek üzere alınırlar. La Masia’da altyapı eğitimi almış olan futbolcular arasında; Sergio Busquets, Josep Guardiola, Xavi Hernandez, Andres Iniesta, Lionel Messi, Pedro Rodriguez Ledesma, Gerard Pique, Carles Puyol ve Isaac Cuenca gibi isimler yer almaktadır.

3.Gremio 

Gremio

Brezilya Ligi’nin önde gelen kulüplerinden olan Gremio, yıldız futbolcuları futbolseverlerle buluşturma konusunda başarılı kulüplerdendir. Yıllar boyunca altyapısında yetiştirdiği genç yetenekler Avrupa’da ve dünyanın diğer başka kulüplerinde başarılı bir futbol kariyeri geçirmişlerdir. Gremio altyapısını oluşturan futbol akademisinden çıkmış oyuncılar arasında; Ronaldinho ve Lucio  yer almaktadır.

4. Sporting Lizbon

Sporting

Portekiz’in başarılı ekiplerinden olan Sporting Lizbon altyapı dendiğinde ön plana çıkan kulüpler arasındadır. Yeteneklerinin yanı sıra fiziksel özellikleriyle de ön plana çıkan genç futbolcular, Sporting Lizbon kulübünün son derece güçlü altyapısal gücüyle yetişiyorlar. Burada yetişen genç yeteneklerin de Avrupa ve Dünya futbolunda kendine yer buldukları kuşkusuzdur. Futbolseverlerin futbol zevkini taçlandıran ve “Sporting Puma Akademisi” isimli altyapı akademisinden çıkan oyuncular arasında; Ricardo Quaresma, Cristiano Ronaldo, Luis Nani, João Moutinho ve Luis Figo gibi isimler yer alıyor.

5. Liverpool

Liverpool

“Futbolun Beşiği” olarak adlandırılan, ada ülkesinin önde gelen takımlarından biri olan Liverpool, dünyada altyapıya önem veren kulüpler arasında başı çekenlerdendir. The Academy Liverpool’da birçok genç oyuncu, Liverpool kulübünün kültürü ileeğitilir ve bir süre sonra futbol takımı gibi hareket etmeyi öğrenirler. Altyapının bel kemiği haline gelen bu okuldan yetişen futbolcular arasında; Steven Gerrard, Wayne Rooney, Jamie Carragher, Raheem Sterling ve Suso gibi yıldızlar yer almaktadır.

6. West Ham United

West Ham

Ada futbolunun “Futbolcu Fabrikası olarak bilinen West Ham United, alt yapısında yetiştirdiği genç yıldızlarla İngiltere futboluna büyük katkılar sağlamıştır diyebiliriz. West Ham United Futbol Akademisi’ni diğer kulüplerin altyapılarından ayıran en önemli özellik ise genç futbolcuların kişisel yeteneklerinin gelişimine önem vermesidir. Burada yetişen yıldızlar arasında;  Rio Ferdinand, Frank Lampard, Micheal Carrick, Joe Cole, Glen Johnson ve Jermain Defoe gibi oyuncular yer almaktadır.

7. Argentinos Juniors

Asociacion Atletica

Güney Amerika futbolunun göze hoş gelen bir karaktere sahip olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Bu doğrultuda Arjantin kulüplerinden çıkmış olan yıldızları görmezden gelmek imkansızdır. Arjantin’inin küçük çaplı kulplerinden olan Argentinos Juniors da altyapısından birçok yıldız futbolcu yetiştirmiş ve futbol dünyasına kazandırmıştır. El Semillero adı verilmiş olan futbol akademisi, kulübün küçük oluşuna ters orantılı bir biçimde bugün hala hafızalardan silinmemiş veya silinemeyecek olan futbolcular yetiştirmiştir. Argentinos Juniors altyapısında yetişmiş olan oyuncular arasında; Diego Maradona, Esteban Cambiasso, Juan Riquelme, gibi yıldızlar yer almaktadır.

8. Bayern Münih

Bayern Munich

Bundesliga’nın köklü ve başarılı kulüplerinden olan Bayern Münih de altyapıdan oyuncu yetiştirip futbola kazandıran bir kulüp olarak karşımıza çıkmaktadır. Kulübüyle özdeşleşmiş olan oyuncuları yetiştirmeyi amaç edinmiş olan kulüp, yüksek kalitede futbolcular yetiştirmeyi hedefliyor. Kuşkusuz bu amacına da ulaştığını söylemek mümkündür. Altyapısında, Bastian Schwensteiger, Philipp Lahm ve Thomas Müller gibi Alman Milli Takımı’nın da vazgeçilmez oyuncuları yetiştirmiş olan Bayern Münih, Avrupa ve dünya futboluna katkıda bulunmaya devam ediyor.

 

9. Manchester United

Manchester United

İngiltere’nin gözde kulüplerinden Manchester United da altyapıya önem veren kulüpler arasında yer almaktadır. Şüphesiz ki, Alex Ferguson’un uzun menajerlik döneminde genç oyunculara yer vermesi de Manchester United Akademisi’nin başarısını taçlandırmada etkili olmuştur. Manchester United altyapısında yetişmiş olan yıldızlar arasında; David Beckham, Ryan Giggs, Paul Scholes ve Chris Smalling gibi futbolcular yer almaktadır.

 

10. Sao Paulo

Sao Paulo

Söz konusu Brezilya futbolu olduğunda, dikkat çeken kulüpler arasında olan kulüplerden Sao Paulo da altyapıda üstün başarılar sağlamış dünya kulüpleri arasında gösterilmektedir. Geçmişten bugüne birçok yıldız Sao Pauo altyapısında yetişip dünya futboluna kazandırılmış ve futbolseverlere yıllarca futbol şöleni yaşatmışlardır. Brezilya’daki futbol kulüpleri arasında en üretken altyapıya sahip olan kulüpler arasında gösterilen Sao Paulo altyapısında Hernanes, Breno Borges, Cafu ve Denilson gibi daha birçok isimler yer almıştır.

11. Santos FC

Santos

Sambacılar olarak adlandırdığımız, Brezilya’nın önde gelen futbol kulüplerinden Santos, bugün dünyanın dört bir yanında oynayan futbolcuları kendi altyapısında yetiştirmiştir. Yeteneğe dayalı temeller üzerine oturttuğu altyapı sistemiyle dünya futboluna büyük yıldızlar kazandırmış olan Santos Kulübü, genç yaşta seçtikleri birçok yeteneği bünyesinde bulunduruyor. Santos Kulübü’nün altyapısında yetişmiş futbolcular arasında; Ganso, Diego, Neymar ve Pele gibi yıldızlar bulunuyor.

12. Southampton FC

Southampton

İngiltere’de gelişmiş futbolun oluşmasına katkı sağlayan bir diğer kulüp de Southampton Kulübü’dür. Southampton Academy adı altında oluşturduğu altyapı çalışmalarında teknolojiyi de kullanmaları dikkat çekiyor. Genç futbolcuların, performans, fitness ve teknik detaylar ile ilgili antrenörlerinin tuttuğu notları görüp kendilerini geliştirme olanağı yakalamaları Southampton altyapısını diğer alt yapılardan daha ayrıcalıklı kılıyor. Southampton Kulübü’nün altyapısından yetişen futbolcular arasında; Gareth Bale, Matthew Le Tissier, Alan Shearer, Luke Shaw ve Theo Walcott gibi yıldızlar görülüyor.

13. Arsenal

Arsenal

İngiltere Premier Lig’in başarılı kulüplerinden Arsenal, dünya futboluna yıldızlar kazandırmış olan kulüpler arasındadır. Kendi kurduğu akademide genç yetenekler yetiştiren Arsenal, bu akademiye seçtiği kulüplerden gelen oyunculara yer veriyor. Yetişen futbolculardaha çok Arsene Wenger tarafından çok tercih edilmiş, hatta bu sebepten eleştirilere maruz kalmıştır.  Arsenal altyapısında yer almış futbolcular arasında; Oğuzhan Özyakup, Ashley Col, Sebastian Larsson ve Cesc Fabregas gibi oyuncular yer almaktadır.

 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.