PAYLAŞ

Euro 2016 Avrupa Şampiyonası heyecanı sürerken, bizler de Futkolik ekibi olarak, Türk milli takımı ile aynı grupta yer alan ve bir sonraki maçımızı oynayacağımız İspanya‘yı mercek altına aldık.

Euro 2016‘da İspanya, Hırvatistan ve Çek Cumhuriyeti ile D grubunda yer alan A milli takımımızın buradaki en önemli rakiplerinden biri kuşkusuz, son Avrupa Şampiyonu, Boğalar.

Boğalar, gruptaki ilk maçında Çek Cumhuriyeti‘ni Gerard Pique‘nin attığı tek gol ile geçmeyi başardı, 1-0.

İspanya‘nın son yıllarda büyük turnuvalarda ne denli başarılı olduğu aşikar. 2008 Avrupa, 2010 Dünya ve 2012 Avrupa şampiyonu bir takımdan söz ediyoruz. Ancak son Dünya Kupası olan 2014 Brezilya’da pek bir varlık gösteremeyen ve gruptan dahi çıkamayan Boğalar, bu başarısızlığı bu kez tekrarlamamak niyetinde.

Türkiye için değerli bir rakip analizi olması nedeniyle, İspanya milli takımının özellikle son sönemde oynadığı futbol tarzından, Türk milli takımına ters gelebilecek özelliklerine kadar, İspanya’ya özgü olan 8 spesifik oyun karakterini sıralamak istedik.

Kadro Zenginliği

Spain

Euro 2016 için İspanya teknik direktörü Vicente del Bosque‘nin açıkladığı kadroda muhteşem dünya yıldızları hemen göze çarpıyor.

Iker Casillas, David de Gea, Gerard Pique, Sergio Ramos, Isco, Sergio Busquets, Andres Iniesta, David Silva, Cesc Fabregas, Aritz Aduriz, bu isimlerden sadece bazıları.

Kadronun tamamı için 

Ancak dikkati çeken bir başka nokta ise teknik direktör Vicende del Bosque’nin Juan Mata, Diego Costa, Fernando Torres gibi isimlere kadroda yer vermeyişi.

Ayağa Paslar, Barca Tiki-Taka’sı

iniesta

İspanya‘nın yıllardır benimsediği pasa dayalı futbol halen geçerliliğini korumakta.

Özellikle orta sahada Andres Iniesta‘nın yönlendirdiği her atak rakip defans için korku filminin başlangıcı niteliği taşıyor.

Şampiyonluk Geleneği

spain 2

Bir şampiyon gibi oynamak ile şampiyonluğa oynamak aynı şeyler değildir.

Boğalar, müzelerinde bulunan sayısız Şampiyonluk Kupası ile bu geleneği saha içinde de rakiplerine yansıtan bir ekoldür.

Sergio Ramos-Gerard Pique Tandemi

ispanya

İspanya milli takımının muhtemel savunma tandemi Real Madrid’li Sergio Ramos ve Barcelona’lı Gerard Pique ile oluşturulacak. İki oyuncunun da bu sezonki olağanüstü performansları düşünülürse bu savunmayı geçmek kolay olmayacak.

Geçilmez Bir Kale

casillas de gea

İspanya milli takımının Euro 2016 kadrosunda Porto’dan Iker Casillas, Manchester United’tan David de Gea ve Sevilla’dan Sergio Rico bulunmakta. Sadece ilk ikisinin adını zikretmek bile o kalenin ne kadar yıkılmaz olduğunun kanıtı.

Köprü Vazifesi: Sergio Busquets

busquets

Yıllardır Barcelona orta sahasının iki yönlü her işini yapan Sergio Busquets, Boğaların da en büyük işçisi konumunda. Yalnızca işçi statüsünde kalmayıp, bütün takımın savunması ile hücumu arasında muhteşem bir köprü görevi üstlenen Busquets, dikkate alınması gereken bir rakip.

Kurt Hoca: Vicente del Bosque

del bosque

2008 yılından beri İspanya milli takımının başında olan kurt hoca Vicente del Bosque, takımın her türlü dinamiğine hakim.

Dünya Futbolu’nda adından büyük saygı ile bahsedilen birkaç teknik adamdan biri olan del Bosque, bu turnuvada da şampiyonluk peşinde.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.