PAYLAŞ

İzmir deyince akla deniz, güzel insanlar, şairane tavırlar ve tarihsel bir futbol kültürü gelir. Ancak ne yazık ki son zamanlarda İzmir’den hiçbir takım Süper Lig’de yer alamadığını görmekteyiz. Ülke futbolunun lokomotifi olan bu kulüplerin olmayışı İzmir’li futbolseverlerin yanında Türk futbolunu da yakından ilgilendiriyor.

Süper Lig’de uzun yıllardır olmasalar da gelin hep birlikte Güzel İzmir’in saygıdeğer ve tarihi başarılarla dolu 6 efsane kulübünü kısaca birlikte hatırlayalım.

ALTAY

Büyük Altay

Türkiye Cumhuriyeti’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından 16 Ocak 1914 tarihinde kurulan Altay, gençleri spora yönlendirme amacını gütmektedir.

Yıllarca Süper Lig’de mücadele eden Altay gibi şanlı bir kulübün tarihinde 15 İzmir Şampiyonluğu, UEFA Kupası (Fuar Şehirleri Kupası) na katılan ilk Türk takımı olma ünvanı, 3 büyükler dışında Türkiye Kupası’nı kaldırma başarısını ilk tadan kulüp olma gibi meziyetler yatmaktadır.

Altay resmi sitesi

ALTINORDU

İzmir’in en köklü kulüplerinden biri olan ve 26 Aralık 1923 yılında kurulan Altınordu, Türkiye Ligi tarihinde 1969-70 seoznuna kadar 1. lig seviyesinde kalmayı başarmıştır. Bu tarihten sonra ikinci lige düşen Altınordu bir daha Süper Lig’e yükselememiş bu yetmezmiş gibi bir dönem İzmir Amatör Lig’te de mücadele vermiştir.

Kulübün renkleri olan Kırmızı-Lacivert’in Kırmızı’sı Kurtuluş Savaşı’ndaki şehit ve gazilerimizin kanını, Lacivert’i ise gücün temsilcisi Çelik’i anımsatır.

Altınordu resmi sitesi

BUCASPOR

İzmir futbolunun 5. kulübü olarak 1928 yılında kurulan Bucaspor, ilk kuruluş yıllarında Buca İdman Yurdu adını taşıyordu.

Bucaspor sempatik ve futbolcu yetiştiren bir ilçe takımı hüviyetindedir. Yıllarca Türkiye 3. Ligi’nde top koşturan kulüp, ilk kez 6 mayıs 1990 yılında 2. Lig’ yükselmiştir. Bucaspor tarihinde ilk kez Bank Asya 1. Lig’i 2. sırada bitirerek 2009-2010 sezonunda da Süper Lig’ çıkmıştır.

Bucaspor resmi sitesi

GÖZTEPE

Göz Göz Göztepe …

14 Haziren 1925 tarihinde Altay’dan ayrılarak kurulan İzmir’in sarı kırmızılı takımı Göztepe, kentin en başarılı maziye sahip takımlarından biridir.

Yıllarca Türkiye Süper Ligi’nde oynayan Göztepe, tarihine bakacak olursak UEFA Kupası (Fuar Şehirleri Kupası) nda 1967-68 yılında çeyrek final, 1968-69 yılında yarı final ve 1969-70 yılında yine çeyrek final oynama başarısı gösterdiğini görmekteyiz.

Göztepe ayrıca 1968-69 ve 1969-70 yıllarında Türkiye Kupası’nı alıp, 1970 yılı Cumhurbaşkanlığı Kupası finalinde de Fenerbahçe’yi 3-1 yenerek kupanın sahibi olmuştur.

Göztepe resmi sitesi

İZMİRSPOR

1923 yılında kurulan İzmir kenti ile aynı adı taşıyan spor kulübü olan İzmirspor, 1959 yılında kurulan ulusal Türkiye 1. Lig’inde de kuruluşundan bu yana 9 sezon yer almış bir kulüptür.

İzmirspor ayrıca Türk futbolunun gelmil geçmiş en büyük golcülerinden Metin Oktay’ın yetiştiği kulüp olma özelliğini de taşımaktadır.

İzmirspor tarihi

KARŞIYAKA

Kaf Sin Kaf …

1912 yılında kurulan İzmir’in ilk spor kulübü olan Karşıyaka, yıllarca Türkiye Süper Ligi’nde oynamıştır.

Futbol takımının yanı sıra basketbol takımının da başarılı tablolar sergilemesi ile İzmirli’lere gurur yaşatan yeşil kırmızılı bu köklü spor kulübü, Türk Futbol’unun da efsaneleri arasındadır.

Karşıyaka resmi sitesi

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.