PAYLAŞ

An itibariyle İngiltere Premier Ligi‘nde bir Kuzey Londra Derbisi oynanacak. Türkiye saati ile 15:00’da başlayacak karşılaşma Arsenal ile Tottenham Hotspur takımlarını karşı karşıya getirecek.

Bu önemli zirve mücadelesi öncesinde Kuzey Londra Derbisi diye adlandırılan bu kapışma ile ilgili bir yerlere not etmeniz gereken detayları paylaşmak istedik.

  1. Arsenal ve Tottenham Hotspur arasında oynanan ilk karşılaşma 19 Kasım 1887 tarihindedir. Bu karşılaşmayı Tottenham Hotspur 2-1 kazanmıştı.
  2. Arsenal’ın kendi evi kabul edilen Highbury’deki ilk maç ise 3-2’lik “Topçular” galibiyeti ile sonuçlanmıştı.
  3. Arsenal’ın Tottenham Hotspur karşısında aldığı en farklı galibiyet ise kendi evinde 20 Ekim 1934 tarihinde yapılan karşılaşmada alınan 5-1’lik galibiyetti.
  4. Tottenham Hotspur ise “Topçular” ı, 1912 ve 1954 yıllarında iki kez 3-0’lık sonuçlarla yenmişti. Bu Hotspur’un en farklı galibiyetleri idi.
  5. Arsenal ve Tottenham Hotspur FA Cup Yarı Finali’nde ise bugüne kadar tam 3 kez karşı karşıya geldiler. Tottenham Hotspur bu maçlardan ilkini 1991 yılında 3-1 kazanırken, (Goller: Paul Gascoigne ve Gary Lineker) Arsenal ise iki yıl sonra Tony Adams’ın tek golü ile galip geliyordu. 2002 yılındaki kapışmada ise Old Trafford’da 2-1 ile gülen taraf yine Arsenal’dı.
  6. İki takım arasındaki son Kuzey Londra Derbisi ise 5 Mart 2016 tarihinde oynandı. Bu karşılaşma Toby Alderweireld ve Harry Kane’in 2’şer golü ile 2-2 berabere sonuçlandı.
  7. İki takım arasında oynanan karşılaşmalar arasında en fazla seyirci çeken maç ise 14 Nisan 1991 tarihinde Wembley’de Yapıldı. FA Cup yarı finali için o gün tribünlere tam 77.893 biletli seyirci gelmişti. Karşılaşmayı Tottenham Hotspur 3-1 kazandı.

Bilgi

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.