PAYLAŞ

Bu hafta İngiltere Premier Ligi’nde derbi haftası desek sanıyoruz ki yanlış olmaz.

07 Nisan Cumartesi günü önce Türkiye saati ile 14:30’da Merseyside Derbisi’ni yani Everton – Liverpool maçını izleyeceğiz. A Milli oyuncumuz Cenk Tosun’un da forma giymesi beklenen mücadele bu hafta İngiltere’de son derece merakla sonucu beklenen karşılaşmaların ilki.

Daha önce bu muazzam derbiye yani Merseyside derbisine ilişkin kısa bir maç yazısı yazmıştık bu yazıdan alıntı yapmak istiyoruz.

İki Kapı Komşusu

merseyside

Merseyside Derbisi olarak adlandırılan ve Liverpool şehrinin iki takımı olan Everton ve Liverpool arasındaki rekabeti özetleyen maç, aslında çok yakın iki kapı komşusunu biraraya getiriyor.

An itibariyle 228. si oynanacak olan Merseyside Derbisi, Liverpool’un bu maça kadar tam 90 galibiyeti bulunurken, Everton’ın ise 66 galibiyeti bulunuyor. 71 maç ise beraberlik ile sonuçlanmış oldu.

Manchester Derbisi

Gelelim günün ve haftanın ikinci derbi maçına …

Bu derbinin adı da Manchester Deribisi!

Yine Manchester Derbisi’ne dair kısa anekdotlar paylaştığımızbir yazımızdan alıntı yaparak, derbi tarihinden notlar paylaşmak istiyoruz.

“Manchester Derbisi” deyip, kısaca geçmek olmaz. Derbinin tarihsel anlamdaki, bazı anekdotlarına bakmak gerekir diye düşünüyoruz.

Tam bir Futbol şehri olan Manchester, adına yaraşır bir derbi kapışması çıkardı, tarihsel süreç içerisinde. Aslında bütün mesele, şehrin abisiolmaya yönelik atılımlar ile ilgilidir. Şehrin mavi tarafı her zaman kendilerinin asıl Manchester olduğunu iddia eder durur. Asla Manchester United’ı gerçek anlamda Manchester’lı saymazlar.

derbyyy

İki takım arasındaki ilk maçın 1881 yılında oynandığı tarihe not olarak düşülmüştür. Şu an Manchester United olarak bilinen Newton Heath, Manchester City olarak günümüzde yer alan West Gorton ile kapışmış, Newton Heath rakibini deplasmanda 3-0 mağlup etmişti. İşte bugünün Manchester Derbisi’nin başlangıç maçı buydu.

Bir tarafta şehrin kırmızıları diğer tarafta şehrin mavileri. Bakalım bu amansız rekabette bu kez istediğine varan taraf hangi yaka olacak?

Maç Türkiye saati ile 19:30’da başlayacak ve S Sport kanalından canlı olarak ekranlara getirilecek.

Bu derbileri sakın kaçırmayın!

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.