PAYLAŞ

Adı Arsenal ile özdeşleşen Fransız teknik adam Arsene Wenger, bu sezon takımın başındaki 20. yılını kutluyor.

Her zaman altyapıya verdiği önem, genç yetenekleri keşfedip, dünya futboluna kazandırması ve sonuç ne olursa olsun pozitif futbol oynatmaya meyilli futbol anlayışı ile Arsene Wenger, sadece Arsenal’ın değil Dünya’nın da gelmiş geçmiş en önemli teknik adamlarından biri şüphesiz.

“Topçular” ile birlikte 20. sezonuna başlayan Arsene Wenger’in kariyerinde kazandığı başarılar BleacherReportUK‘ın hazırladığı görsel de tüm detayları ile verilmiş.

67 yaşındaki Fransız teknik adam Arsenal kariyeri boyunca bugüne kadar tam 1092 maça çıktı. Bu maçların 623 tanesini galibiyet ile bitiren Wenger, 219 maçta ise yenilgi yüzü gördü. Arsene Wenger’in Arsenal başındaki 250 karşılaşması ise beraberlik ile sonuçlandı. Bu istatistiklere bakılırsa Arsene Wenger’in galibiyet yüzdesinin %57 olduğu görülmekte.

Birçok Genç Yetenek Çıkardı

Bunların yanında daha önce de bahsettiğimiz gibi kariyeri boyunca sonucu hep ikinci plana itmiş, genç yetenekleri keşfetmeyi kendisine iş edinmiş olan Arsene Wenger, sadece 3 kez İngiltere Premier Ligi’ni kazanabildi. Wenger ayrıca 6 kez de FA Cup şampiyonu oldu.

Thierry Henry, Robert Pires, Theo Walcott, Dennis Bergkamp, Sol Campbell, Patrick Vieira gibi süper yetenekler hep Arsene Wenger’in Arsenal’a kurduğu değirmende eğitildi. Bu denli önemli bir futbol üstadı halen Arsenal’ın başında menajer olarak yer almakta ve tüm futbolseverlere ders vermeye devam etmekte.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.