PAYLAŞ
LONDON, ENGLAND - MAY 24: Jose Mourinho manager of Chelsea celebrates the Premier League title after the Barclays Premier League match between Chelsea and Sunderland at Stamford Bridge on May 24, 2015 in London, England. (Photo by Laurence Griffiths/Getty Images)

Futbol, içinde birçok öğe barındırır. Futbolcusundan teknik adamına, malzemecisinden yöneticisine, taraftarından medyasına kadar sayısız öğe, futbolun gidişatını belirler. Bu unsurların bir bütünlük arz edecek şekilde biraraya gelmesi ise başarı için olmazsa olmazlardandır.

Futbol’un baş aktörleri futbolcular kadar, bu sporun temel taşlarından biri de teknik adamlardır. Bir teknik direktör, bir futbol takımını bambaşka bir şekle sokabilir, apayrı bir stile büründürebilir.

Aslında bu olguya, teknik adamların futbol takımlarına yaptığı sihirli dokunuşlar da diyebiliriz. Bu anlamda, yaptıkları sihirli dokunuşlarla, dünya üzerinde en iyi mertebesine ulaşabilen teknik adamlar ise sınırlı sayıdadır. Çalıştırdıkları futbol takımlarına kattıkları inanılmaz şahsiyet ile benzerlerinden ayrılma özelliğine sahip bu teknik adamları sizler için biraraya getirmek ve oyun felsefelerine değinmek istedik.

 

Jose Mourinho

Dünya futbolunun tam anlamıyla nevi şahsına münhasır diyebileceğimiz ismi Portekizli Jose Morinho, kariyerine tercüman olarak start vermiştir. Kariyerinin bu ilk yıllarında Louis Van Gaal gibi çok önemli bir teknik adamın yardımcılığını da yapan Mourinho, teknik direktörülük kariyerinin ilk önemli çıkışını ülkesinin takımlarında Porto ile yapmıştır. Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuna kadar uzanan bu serüvenden sonra Mourinho, Chelsea ile Premier Lig şampiyonluğu, İnter ile Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu, Real Madrid ile La Liga şampiyonluğu ve son olarak da yine Chelsea ile bir Premier Lig şampiyonluğuna ulaşmayı başarmıştır.

Defansif anlamda güçlü, sert ve hızlı çıkışlara dayalı futbol felsefesi ile Jose Mourinho, dünya futbolunun en önemli teknik adamlarından biri sayılmaktadır.

 

Pep Guardiola

Pep Guardiola

Barcelona tarihinin en önemli dönemlerinden biri Pep Guardiola’nın teknik direktörülük zamanına rastlar. “Tiki-taka” diye tabir edilen pas trafiğine dayalı oyun felsefesini Barcelona’ya aşılayan Guardiola, özellikle 2008-2012 yılları arasında kazanmadık kupa bırakmamıştır.

Barcelona günlerinden sonra Bayern Münih’te de aynı felsefeyi oturtmayı başaran Pep Guardiola, başarılarını Alman devinde de sürdürmüştür.

 

Diego Simeone

simeone

Arjantinli teknik adam, Atletico Madrid’in yıllar sonra gelen La Liga şampiyonluğunun baş mimarıdır. Dinamik, agresif, taktiksel disiplini kuvvetli oyun tarzı ile dünya futbolunda önemli bir yer edinen Diego Simeone, Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu da aslında son dakikada kaçırmıştır.

Genç teknik adam, geleceğin de en önemli isimlerinden biri olarak gösterilmekte, Atletico Madrid’in başında, Real Madrid ve Barcelona gibi devlere kafa tutuşu ayakta alkışlanmaktadır.

 

Carlo Ancelotti

Carlo Ancelotti

Dünya futbolunda saygın bir yere sahip isimlerin başında gelen İtalyan teknik adam Carlo Ancelotti, aslında bir Milan efsanesidir. Futbolculuk dönemindeki başarılarını teknik direktör olarak Milan başındayken de sürdüren Ancelotti, göze hoş gelen futbol tarzı ile her zaman taraftarlar nazarında beğeni sahibi olmuştur.

Ancelotti’nin en son önemli başarısı ise Real Madrid’i Şampiyonlar Ligi şampiyonu yaptığı 2013-2014 sezonudur.

 

Jurgen Klopp

kl

Yönettiği takımlara karakter koyan, benzerinde ender rastlanan bir teknik adamdır, Alman çalıştırıcı Jurgen Klopp.

Borussia Dortmund ile Bundesliga’da üst üste kazandığı şampiyonluklar, takıma katttığı bambaşka hava ve kenardaki kendine has duruşu ile Klopp, futbolseverlerin de beğenisini fazlasıyla kazanmış bir teknik direktördür.

Son olarak Liverpool ile sözleşme imzalayan ve felsefesini buraya da aşılamaya çalışan Klopp, uzun vadeli çalışmanın başarı getireceğine inanan bir teknik adamdır.

 

Arsene Wenger

Arsenal

Dünya futbol tarihinin görevde kalma süresi en uzun teknik direktörlerinden biri olan Arsenal’ın efsane Fransız  çalıştırıcısı Arsene Wenger, gençlere verdiği önem ile bilinir.

Thierry Henry, Robert Pires, Theo Walcott, Olivier Giroud gibi, yetenekli genç futbolcuları hem Arsenal’e hem de dünya futboluna kazandıran Arsene Wenger, teknik yönü kuvvetli, hızlı ve yaratıcı oyun tarzını benimsemektedir.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.