PAYLAŞ

10 Eylül Cumartesi günü İngiltere Premier Ligi’nde nefesler tutulacak ve Old Trafford’ta bir başka tarihi Manchester Derbisi oynananacak.

Bu maç Manchester’ın iki kulübünü karşı karşıya getirmenin yanı sıra bir dönem Barcelona çatısı altında teknik kadroda beraber görev yapan daha sonra Barca – Real Madrid çekişmesinde başrolü oynayan ikili Jose Mourinho ve Pep Guardiola’yı da tekrar karşı karşıya getirmiş olacak.

Bu ikilinin kapışmalarına dair birtakım anekdotlar paylaşmak istedik.

Pep ve Jose bugüne kadar kulüp takımları bazında tam 16 defa karşı karşıya geldiler. Bu maçlardan 7‘sinde İspanyol çalıştırıcı Pep Guardiola galip çıkarken, 3‘ünde ise Portekiz’li menajer Jose Mourinho güldü. İkilinin kapışmalarından 6 kez de beraberlik çıktı.

Bu kapışmaların bir bölümünde Jose Mourinho İnter Milan’ın başında yer alırken, Pep Guardiola Barcelona’nın teknik direktörüydü. Bu durumda 4 kez karşı karşıya gelen ikiliden Guardiola 2 kez kazanırken, Mourinho 1 kez kazanabildi ve 1 maç da berabere sonuçlandı. Bu tarihlerdeki en önemli kapışma ise Inter Milan’ın 2009-10 sezonunda Barcelona’yı Şampiyonlar Ligi Yarı Finali2nde saf dışı bırakmasıydı.

Inter Milan 3 Barcelona 1, 2010, Şampiyonlar Ligi Yarı Final İlk Maçı

Barcelona 1 Inter Milan 0, 2010, Şampiyonlar Ligi Yarı Final İkinci Maçı

İkilinin kuşkusuz en büyük kapışmaları İspanya’nın iki güçlü ekibi Barcelona ve Real Madrid’in başlarındayken gerçekleşti. Bu durumda tam 11 kez karşı karşıya gelen Pep ve Jose arasındaki 5 maçı Pep kazanırken, 4 maç berabere bitti. Jose ise sadece 2 kez gülebildi. Bu tarihlerde Barcelona, Jose’ye Camp Nou’da hoşgeldin hediyesi olarak 5-0’lık bir skor verirken, Real daha sonra durumu toparlıyor ve Barca’yı deplasmanda yenecek potansiyele bürünüyordu.

Barcelona 5 Real Madrid 0, La Liga 2010

Barcelona 1 Real Madrid 2, La Liga 2012

İkili son olarak Pep Guardiola Bayern Münih’te, Jose Mourinho’da Chelsea’deyken kapıştı. 2013 UEFA Süper Kupası maçının normal süresi ve uzatma dakikaları 2-2 berbere tamamlandı. Penaltılarla gülen taraf ise 5-4’lük skor ile Pep oldu.

Bayern Münih 2 Chelsea 2 (5-4 Penaltılarla) UEFA Süper Kupa, 2013

Kaynak

 

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.