PAYLAŞ

Fransa milli takımı ile 1998 Dünya Kupası finalinde attığı 2 muazzam kafa golü, ülkesine dünya şampiyonluğunu getirmişti.

Daha sonra Juventus ve Real Madrid efsanesi olarak adını futbol tarihine yazdırdı. Ve şimdi de efsanesi olduğu takımlardan birinin teknik direktörlük görevini 1 yıldır başarı ile yürütmekte. Evet Fransız futbol şairi Zinedine Zidane‘dan bahsediyoruz.

Ve an itibariyle 1 yılı dolan Fransız menajer Zinedine Zidane’ın Real Madrid kariyerinin çarpıcılığına dair Bleacher Report‘un hazırlamış olduğu görselde de görmüş olacağımız gibi inanılmaz rakamlar mevcut.

Görselden ilerlememiz gerekirse;

1 yıl içinde Zinedine Zidane’ın Real Madrid’inin sadece 2 kez mağlup olduğunu ve 3 Kupa kazandığını kısaca özetleyebiliriz. Tabiki mevzuyu biraz daha açmamız gerekecek.

44 yaşındaki Fransız menajer, 2006-2007 sezonunda futbol kariyerini noktalamıştı. Daha sonra bir süre Real Madrid’in sportif direktörlüğünü yürüten Zinedine Zidane, O dönemde İtalyan menajer Carlo Ancelotti ile çalışmıştı.

Alt yapı antrenörlüğü ve derken 2015-2016 sezonunda Real Madrid A takımının başına geçiş.

Şampiyonlar Ligi Başarısı

Bu dönemde 2013-2014 sezonunda yardımcı antrenör olarak kaldırdığı Şampiyonlar Ligi Kupası’nı bu kez menajer olarak Real Madrid’in başında yeniden kaldırıyordu.

An itibariyle toplamda 53 maçtır Real Madrid menajerliği ve antrenörlüğü yapan Zinedine Zidane’ın bu maçlardan 41’ini kazandığını, 10 kez beraberlikle sahadan ayrıldığını ve sadece 2 defa yenildiğini söylememiz mümkün.

Bu dönemde Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğunu, UEFA Süper Kupası’nı ve son olarak da Dünya Kulüpler Kupası’nı kazanmayı başaran Fransız teknik adam, takıma oynattığı göze hoş gelen, hücum ağırlıklı futbol ile de dikkat çekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.